الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی

آیا می دانید الیاف مصنوعی چیست ؟

الیاف مصنوعی به گروهی از الیاف یا رشته های نساجی گفته می‌شود که توسط فرآیندهای خاصی و به صورت مصنوعی تولید می‌شوند الیاف مصنوعی معمولاً در طبیعت وجود ندارند ولی ممکن است دارای ریشه طبیعی یاشند. اولین الیاف مصنوعی توسط جوزف سوان در سال ۱۸۸۰ اختراع شد .الیاف مصنوعی نسبت به الیاف طبیعی دوام بیشتری دارند و به راحتی رنگهای مختلفی را می پذیرند.علاوه بر این ، بسیاری از الیاف مصنوعی عملکردهای مطلوبی درخصوص کشش،ضد آب بودن و مقاومت به لکه را دارند.الیاف مصنوعی در برابر نور خورشید،رطوبت و روغن های بدن انسان که باعث می شوند همه الیاف ها از بین بروند نسبت به الیاف طبیعی مقاوم تر هستند. محصولاتی که از الیاف طبیعی بدست می آیند مستعد ابتلا به لارو حشرات هستند در صورتی که الیاف مصنوعی محل مناسبی برای رشد و زندگی لارو حشرات نیستند . از جمله معایب الیاف مصنوعی می توان به این اشاره کرد که الیاف مصنوعی آسانتر از  الیاف طبیعی می سوزند. در برابر شستشو با آب خیلی گرم مستعد آسیب پذیری هستند . نسبت به الیاف طبیعی هنگام مالش بار الکتریکی بیشتری در آنها تولید می شوند. خیلی برای پوست بدن مناسب نیستند وبرای زمان طولانی باعث ایجاد ناراحتی می شوند. بیشتر الیاف مصنوعی رطوبت بسیار کمی را جذب می کنند ، بنابراین هنگام عرق کردن بدن چسبناک می شوند.الیاف مصنوعی همچنین منبع آلودگی میکروپلاستیک از ماشین لباسشویی است.

الیاف مصنوعی
الیاف مصنوعی – نایلون

 

انواع الیاف مصنوعی را در ادامه مشاهده می کنید:

 • الیاف سلول
 • الیاف استات سلولز
 • الیاف ویسکوز
 • الیاف اکریلیک
 • الیاف پلی پروپیلن
 • الیاف پلی‌آمید (نایلون)
 • الیاف پلی استر
 • پلی‌وینیل الکل
 • پلی اتیلن

دسته بندی الیاف مصنوعی

الیاف مصنوعی بر اساس ماده‌خام و اولیه آن‌ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند که در ادامه می بینید :

 •  الیاف مصنوعی بازیافته :برای تهیه این نوع از الیاف مصنوعی از پلیمرهای طبیعی مانند سلولز و پروتئین به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. ویسکوز-ریون ،کوپرآمونیوم-ریون،استات سلولز  را می‌توان به عنوان الیاف مصنوعی بازیافتی نام برد.
 •  الیاف مصنوعی س‍‍نتتیک : از مونومرهای مناسب برای تهیه پلیمر استفاده شده است و پلیمرهای حاصل با ویژگی‌های معین برای تهیه الیاف سنتتیک به کار گرفته می‌شود.
 • الیاف مصنوعی
  الیاف مصنوعی – نایلون

الیاف مصنوعی سنتتیک

ماده خام و اولیه الیاف مصنوعی سنتتیک از پلیمریزاسیون مونومرهای مناسب بدست می‌آید . پلیمرها به لحاظ واکنش ها و فعل و انفعالات شیمیایی به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

۱.  پلیمرهای افزایشی

۲.  پلیمرهای تراکمی یا کندانسه ای

پلیمرهای افزایشی : این پلیمر ها وقتی که مونومرهای ساده با یکدیگر ترکیب شوند به گونه ای که هیچ مولکولی را از خود از دست ندهند ساخته می شوند . مونو مرهای موجود حاوی گروه متیلن و باند دو گانه هستند.رادیکالهای فعال شیمیایی که از کاتالیزورها یا عملیات فتو شیمیایی حاصل از تشعشات مختلف مثل اشعه گاما  به دست آمده اند در یک محیط مناسب به ترکیبات حاوی اتیلن اثر می کندو با تبدیل اتصال دوگانه آنها به اتصال ساده (یعنی فعال نمودن مونومرها)باعث ترکیب آنها با یکدیگر می شوند و زنجیر بلندی از پلیمر به دست می آید . از مهمترین مونومرهایی که دارای پیوند دوگانه هستند و توانایی تشکیل این ترکیب را دارند می توان به اتیلن،آکریلونیتریل،وینیل سیانید،وینیل استات،متیل متاکریلات اشاره کرد. پس از تشکیل رادیکال فعال شیمیایی یا فوتوشیمیایی برای تشکیل زنجیره بلند پلیمر در پلیمریزاسیون افزایشی مراحل زیر بر روی مونومرها انجام می شود:

۱.آغاز فعل و انعالات در اثر فعال شدن منومر

۲.پیشروی فعل و انفعالات

۳.پایان فعل و انفعالات

روشهای تهیه پلیمرافزایشی عبارتند از :

 • پلیمریزاسیون فله
 • پلیمریزاسیون محلول
 • پلیمریزاسیون امولسیون
 • پلمیریزاسیون تعلیق

پلیمرهای تراکمی:روش های تهیه و تولید پلیمر تراکمی را در ادامه ببینید

روش اول : از ترکیب یک یا چند مولکول مختلف با یکدیگر و حذف یک مولکول ساده به شکل آب، آمونیاک یا اسید کلرئیدریک،مهم ترین آنها شامل پلی آمید،پلی استر هستند

روش دوم:از ترکیب یک مولکول بسته با خودش ، در اثر باز شدن اتصال حلقوی آن، بدون حذف مولکول اضافی

روش سوم:از ترکیب یک یا چند مولکول مختلف با یکدیگر بدون حذف مولکول اضافی

پلیمریزاسیون تراکمی عبارت است از پلیمریزاسیونی که در آن فعل و انفعالی مداوم بین دو گروه فعال از مونومرها انجام گرفته است و گروه جدیدی به صورت اتصال بین مولکولی ایجاد می‌گردد که دیگر خاصیت گروه‌های اولیه را ندارد.

الیاف مصنوعی
کارخانه تولید الیاف مصنوعی

 

 

 

 

 


پی نوشت  :

مونومر: موادی هستند که از یک ملکول واحد تشکیل شده اند. از پیوستن مونومرها به یکدیگر پلیمر به وجود می آید.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *