جیب

جیب

آیا می دانید جیب چیست ؟

جیب همان چیزی است که به عنوان بخشی از لباس مورد استفاده قرار می گیرد کیسه ای است که از جنس همان پارچه ای که لباس با آن دوخته می شود طی الگوهای مختلفی به لباس دوخته می شود تا بتوان در آن پول،دفترچه،فندک،کیف پول،سکه،کلید،مدارک قرار داد. شاید بتوان گفت جیب شکل کیسه یا پاکت مانندی دارد و از آن برای نگهداشتن وسایل کوچک و مورد نیاز در لباس استفاده می شود. جیب ها نه تنها به لباس بلکه به چمدان و کوله پشتی نیز متصل می شوند. در قدیم جیب یک کیسه کوچک،یا کیسه کوچک جداگانه ای از لباس بود. مردم دوره باستانی از کیسه های چرمی یا پارچه ای برای نگهداری وسایل با ارزش استفاده می کردند. اُتزی که آن را مرد یخی نیز می نامند در حدود ۳۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح زندگی می کرده است کمربندی با کیسه دوخته شده به آن داشت که مخزنی از وسایل مفید مانند مته،استخوان،… بود.

تصویری از یک جیب قدیمی - در قدیم یک کیسه را بعنوان جیب از یک کمربند آویزان می کردند.
تصویری از یک جیب قدیمی – در قدیم یک کیسه را بعنوان جیب از یک کمربند آویزان می کردند.

در اروپا،لباس متناسب با جیب های مدرن،در قرن سیزدهم ظهور پیدا کرد. طبق گفته های مورخی بنام ربکا اونسورت در اواخر قرن پانزدهم میلادی جیب ها بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و در طول قرن شانزدهم میلادی محبوبیت و استفاده از جیب افزایش یافت. در برخی از لباس های اروپایی جیب های آویزی تولید شدند که از کمربند آویزان می شدند به گونه ای که این جیب ها می توانستند در زیر پالتو پنهان باشند. در قرن هفدهم میلادی دوختن جیب فقط در لباس های مردانه شروع شد. اما جیب ها برای زنان بدین شکل بود که به قسمت زیرین دامن های آنها گره می خورد و پنهان می شد. از نظر تاریخی اصطلاح “پاکت” از کیسه ای (Pouch) که زنان در فاصله بین قرن هفدهم تا نوزدهم میلادی به دور کمر می بستند گرفته شده است.شاید بتوان گفت که تغییر در طراحی مد ، بتواند به نحوی بر روی طراحی این بخش از لباس هم تاثیر بگذارد. می توانیم بگوییم گاهی در فصل زمستان از جیب استفاده می کنیم برای آنکه از دست هایمان در برابر سرما محافظت کنیم .

تصویر جیب یک شلوار جین که برای نگهداری تلفن همراه از آن استفاده می شود
تصویر جیب یک شلوار جین که برای نگهداری تلفن همراه از آن استفاده می شود
تصویر یک جیب که از آن برای نگهداری کیف پول استفاده می شود.
تصویر یک جیب که از آن برای نگهداری کیف پول استفاده می شود.

انواع جیب از نظر کاربرد

جیب ساعت یا جیب (Fob) یک جیب کوچک است که برای نگه داشتن ساعت جیبی طراحی شده است؛که در شلوارهای مردانه،جلیقه مردانه و جین های آبی سنتی مشاهده می شود. امروزه به دلیل کاهش محبوبیت ساعت های جیبی،از این جیب ها به ندرت برای هدف اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۱.جیب حمل بار : جیبی است که به قسمت بیرونی لباس دوخته می شود. معمولاٌ این جیب ها بصورت مربع شکل هستند.

۲.جیب دفترچه یا مدارک : جیبی است که داخل یک ژاکت،جلیقه،کت دوخته می شود به گونه ای که از آن برای حمل دفترچه،مدارک استفاده می شود .

۳.جیب تک فیلتاب و دو فیلتاب یا جیب شکاف : اغلب در کت های مردانه،جلیقه،پالتو و مانتو های اداری کاربرد دارند.با گذاشتن یک تکه پارچه روی لباس اصلی و دوختن آن بر روی پارچه با استفاده از الگوی خاص بصورت یک مستطیل با طول دلخواه و سپس شکاف دادن وسط مستطیل دوخته شده و هدایت کردن آن به داخل لباس و سپس دوختن کیسه به آن جیب تک فیلتاب و دو فیلتاب آماده می شود.

انواع جیب از نظر نوع دوخت

جیب ها از لحاظ دوخت انواع متفاوتی دارند مثل جیب های دارای دوخت در طرفین انگار در این مدل جیب ها در محدوده ها حد و مرزی برای جیب مشخص شده است و محدودیتی در آنها ایجاد گردیده است . این مدل جیب ها اشکال متفاوتی دارند . جیب های نقاب دار یا در دار ، جیب های دکمه دار که ممکن است دربی بر روی جیب ها باشد یا بدون درب با دکمه به لباس متصل شوند این نوع جیب ها امنیت بیشتری را ایجاد می کنند. جیب های لبخندی چون طراحی آنها به شکل لبخند می باشد در ادامه تصاویری از این نوع جیب ها آورده شده است که می توانید آنها را مشاهده کنید.

یک از نوع جیب دارای دوخت در طرفین
یک از نوع جیب دارای دوخت
جیب ایستاده
جیب ایستاده
جیب لبخندی
جیب لبخندی
جیب معمولی بدون دوخت
جیب معمولی بدون دوخت
جیب دارای دوخت در طرفین
جیب دارای دوخت در طرفین
جیب نقاب دار
جیب نقاب دار
جیب دکمه دار
جیب دکمه دار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *