فاستونی

آشنایی با پارچه فاستونی

فاستونی نوعی پارچه پشمی ساده، و گاهی نخی می باشد که بیشتر برای دوختن کت و شلوار، دامن  مردانه و زنانه به کار می‌رود.

در تولید  انواع نخ فاستونی از پشم، مخلوط پشم و کرک و مخلوط پشم و پلی استر استفاده می شود.که بیشتر با استفاده از مخلوط ۴۵ درصد پشم و ۵۵ درصد پلی استر تولید می‌شود.

پارچه فاستونی

تاریخچه پارچه فاستونی

پارچه فاستونی برای اولین بار در شهر بوستون آمریکا بافته شده بود و به همین خاطر آن را بوستونی می نامیدند. سپس این نام در روسیه به فاستونی تلفظ می شد و  این پارچه از روسیه با همین تلفظ به ایران وارد شد. اولین کارخانه ای که پارچه فاستونی را در ایران تولید کرد کارخانه وطن نام دارد.

پارچه فاستونی

تولید پارچه فاستونی

امروزه برای تولید پارچه‌های فاستونی  از نخ‌های رینگ و نخ‌های سایرو استفاده می گردد. پارچه‌های فاستونی که از نخ‌های سایروبرای تولید استفاده می کنند از نظر برگشت‌پذیری از چروک، زیر دست و ضریب اصطکاک (در جهت پود) بهتر از پارچه‌های فاستونی می باشند که نخ های رینگ برای تولید استفاده می کنند هستند. پارچه‌های فاستونی تهیه شده از نخ رینگ، مقاومت سایشی، ضخامت و ضریب اصطکاک بیشتری (در جهت تار) نسبت به پارچه‌های سایرو دارد. سختی خمش هر دو نمونه یکسان است.

بطور متداول نخ‌های در بافندگی فاستونی با تاباندن، دو نخ یک‌لا با یکدیگر تولید می‌شود. در فناوری جدیدی که در ریسندگی نخ فاستونی بوجود آمده است عملیات تابندگی حذف شده و در نتیجه آن هزینه‌های تولید نخ نیز کاهش یافته‌است.

پارچه فاستونی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *