لباس

این تصویر رگال یک مجموعه از لباس را نشان می دهد .

لباس چیست؟

لباس یک اصطلاح جمعی برای مواردی است که بر روی بدن پوشیده میشود. لباس معمولن از پارچه یا منسوجات ساخته می شود،لازم به ذکر می باشد از پوست حیوانات نیز برای ساخت پوشاک استفاده می شود.میزان و نوع پوشاک پوشیده شده به جنس،نوع بدن،ملاحظات اجتماعی و جغرافیایی بستگی دارد.

مجموعه ای از تن پوش ها

لباس اهداف بسیاری را در بر می گیرد: به عنوان محافظت در برابر عناصر،سطوح خشن،حرارت،سرما،گیاهان و حشراتی که از طریق پوست به ما آسیب می رسانند و باعث می شود که مواد عفونی و سمی از بدن دور نگه داشته شوند و همچنین از اشعه ماوراء بنفش محافظت میکند، و در کل با ایجاد سدی بین پوست و محیط به ما کمک می کند. پوشیدن لباس یک هنجار اجتماعی است و محرومیت از  آن در مقابل دیگران ممکن است شرم آور باشد و در جامعه زننده تلقی می گردد. 

 تولید اولین لباس

هیچ روش ساده ای برای تعیین زمان تولید لباس وجود ندارد ، اما با مطالعه شپش ها اطلاعاتی به دست آمده است که میزان معرفی لباس را تقریباً ۴۲۰۰۰۷۲۰۰۰ سال پیش تخمین می زند.

کاربردهای لباس

بارزترین عملکرد پوشاک، محافظت از پوشنده در برابر عناصر است. در هوای گرم ، تن پوش از آفتاب سوختگی یا آسیب در برابر باد محافظت می کند. در سرما عایق حرارتی را ارائه می دهد. پناهگاه می تواند نیاز کاربردی به لباس را کاهش دهد. به عنوان مثال ، هنگام ورود به یک مکان گرم ، کت ها ، کلاه ها ، دستکش ها و سایر لایه های بیرونی معمولاً برداشته می شوند. به همین ترتیب ، پوشاک دارای جنبه های فصلی و منطقه ای است ، به طوری که مواد نازک تر و لایه های کمتری از آن معمولاً در مناطق گرمتر و برعکس آن برای مناطق سردتر پوشیده می شوند.

پوشاک عملکردهای مختلف اجتماعی و فرهنگی مانند تمایز فردی ، شغلی و جنسیتی و وضعیت اجتماعی را انجام می دهد. در بسیاری از جوامع ، هنجارها درباره آن منعکس کننده معیارهای تواضع ، دین ، جنسیت و وضعیت اجتماعی است. لباس ممکن است به عنوان آراستگی و بیان سلیقه یا سبک شخصی باشد.

لباس محلی ایرانی

پوشاک از انواع بسیار متنوعی ساخته شده است ، از چرم و خز گرفته تا پارچه های بافته شده تا پارچه های طبیعی و مصنوعی زیبا و عجیب و غریب. همه پوشش های بدن به عنوان لباس در نظر گرفته نمی شوند. موارد حمل شده (مانند کیف پول) ،مواردی که بر روی یک قسمتی از بدن پوشیده می شوند و به راحتی برداشته می شوند (روسری) ، پوشیده شده فقط برای آراستگی (جواهرات) ، یا مواردی که عملکرد دیگری غیر از محافظت  دارند(عینک) ، معمولاً لوازم جانبی در نظر گرفته می شوند و نه تن پوش.

لباس محلی

پوشاک در برابر بسیاری از مواردی که ممکن است به بدن پوشیده  نشده انسان اسیب برساند یا تحریک کند از جمله باران ، برف ، باد ،دیگر آب و هوا و همچنین از آفتاب ، محافظت می کند. تن پوش هایی که بیش از حد شفاف ، نازک ، کوچک یا محکم باشد محافظت کمتری دارند. لباس های مناسب  در حین فعالیت هایی مانند کار یا ورزش همچنین می تواند خطر را کاهش دهد. بعضی ازتن پوش ها از خطرات خاص مانند حشرات ، مواد شیمیایی مضر ، آب و هوا ، اسلحه و تماس با مواد ساینده محافظت می کنند.

تن پوش

انسان برای مقابله با خطرات محیطی یا سایر خطرات از تن پوش های متفاوتی برای انسان یا حتی وسیله ها استفاده می کند: از جمله لباس های فضایی ، لباس های تهویه مطبوع ، زره پوش ، لباس غواصی ،شنا ،زنبور عسل ،چرم موتور سیکلت ، لباس با دید بالا و سایر قطعات محافظ. تمایز بین لباس و تجهیزات محافظ همیشه واضح نیست ، زیرا تن پوش هایی که به صورت شیک طراحی می شوند اغلب دارای ارزش محافظتی هستند و تن پوش هایی که برای عملکرد طراحی شده اند ، اغلب مد را در طراحی خود در نظر می گیرند. انتخاب پوشاک نیز پیامدهای اجتماعی دارد. آنها بخش هایی از بدن را پوشش می دهند که هنجارهای اجتماعی نیاز به پوشاندن آنها دارند ، به عنوان نوعی زینت عمل می کنند و به اهداف اجتماعی دیگر خدمت می کنند. 

پوشاک کودک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *