مد

آیا از مد و فشن چیزی می دانید؟

مد  در  (زبان انگلیسی Fashion و در زبان فرانسوی Mode ) این کلمه اصطلاحی است که به عنوان هنر طراحی لباس تلقی می گردد و می توان گفت که شرایط فرهنگی، اجتماعی در یک زمان مشخص یا یک برهه تاریخی می تواند بر روی آن تاثیر گذار باشد. گرایش ها و تمایلات اغلب یک اصطلاح زیبایی شناختی بسیار خاص را نشان می دهد، و کوتاهتر از یک فصل است ، فشن یک عبارت خاص و پشتیبانی از صنعت است که به طور سنتی با مجموعه ها و فصل های فشن ارتباط تنگاتنگی دارد.می توان گفت فشن، یک سیستم اجتماعی و زمانی را توصیف می کند که لباس به عنوان یک نشانه اجتماعی در یک زمان و در یک زمینه خاص بکار برده می شود. اوت کوتور (به فرانسوی: Haute couture) به فشن سطح بالا گفته می شود که به خلق و ایجاد پوشاک و لباس‌های انحصاری و سفارشی در صنعت طراحی مد اطلاق می پردازد. اوت کوتور به عبارتی همان فشن سطح بالا و درجه یک محسوب می شود که پوشاک آن از ابتدا تا انتها با دست و با پارچه‌های مرغوب و با کیفیت بالا و گران‌ قیمت که اغلب پارچه‌هایی غیرمعمولی هستند و با دقت بسیار زیاد در جزئیات، توسط دوزندگان توانا دوخته می‌شوند .سبک یا استایل اصطلاحی است که شامل تمام فصل های می شود و اغلب با جنبشهای فرهنگی و نشانگرهای اجتماعی ، نمادها ، طبقه و فرهنگ در ارتباط است .امروزه فشن، آنقدر گسترده شده و رشد پیدا کرده است که مشاغل مختلف را ناخواسته درگیر خود نموده است،به دلیل ماهیت عملکرد و فعالیتی که  در این حرفه وجود دارد از آن به عنوان صنعت  نیز نام برده می شود.محصولاتی که در این صنعت تولید می شوند شامل موارد زیر هست .

 • لباس،پوشاک
 • کفش
 • کیف
 • لوازم آرایشی
 • عینک
 • سبک زندگی
 • جواهرات
 • ساعت
 • دستبند
 • شال
 • روسری
 • جوراب
 • کراوات
 • کلاه
 • کمربند
 • چتر
 • بادبزن
 • عصا
 • شمشیرهای تشریفاتی
ترسیمی از یک لباس بلند ونیزی توسط آلبرشت دورر- مد در زمان های گذشته
ماری آنتوانت – آخرین ملکه فرانسه – رهبر مد

 

 

نمونه ای از مد لباس مردانه
نمونه ای از مد لباس کلاسیک مردانه

“طراحان لباس” در صنعت مد کسانی هستند که توانسته اند با نوآوری هایشان در این صنعت در یک زمان خاص موثر واقع شوند. صنعت مد،صنایع دیگری مثل نساجی،لباس،تامین کالا، پارچه،مواد خام،رنگ،چرم،تولید،حمل و نقل،فروش،عرضه و تقاضا،بازیافت،موسیقی و غیره را در بر می گیرد. تغییرات فصل ها غالبا بر روی این صنعت و محصولات این صنعت تاثیر گذار است. همواره تقاضا در این صنعت رو به افزایش است.

عینک به عنوان استایل مد در نظر گرفته می شود.
ساعت به عنوان مد برجسته شده است.

مد و صنعت مد از لحاظ ایجاد آلودگی

می توان گفت که صنعت مد و فشن دومین صنعتی است که محیط زیست را آلوده می کند. فعالان محیط زیست همواره نگران استفاده از رنگ های شیمیایی ، آفت کش های مزارع پنبه و مواد زایدی هستند که تولید لباس می تواند ایجاد کند. در صنعت مد میزان تولید کربن در مقایسه با مصرف مواد دیگری شیمیایی از اهمیت کمی برخوردار است. می توان گفت که مقدار چهل درصد از پوشاک مصرفی انسانها توسط پنبه که یکی از الیاف طبیعی به شمار می رود تامین می گردد باید گفت که انسانها از الیاف مصنوعی هم برای پوشاک خود استفاده می کنند. اما همین روند تولید نیازمند آن است که آب زیادی مصرف شود.ازبکستان ششمین تولید کننده پنبه جهان به شمار می رود. مثالی از این موضوع آن است که این کشور در دهه یکهزارونهصدوپنجاه میلادی با تغییر مسیر حرکت رودخانه های آمودریا،سیردریا از جنوب و شمال دریاچه آرال باعث خشک شدن این دریاچه گردید. باید اشاره کرد که ۳ درصد از مزرعه های کره زمین زیر کشت پنبه است که به گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا یا یو.اِس.دی.اِی این زراعت در خصوص مواد شیمیایی و آفت کش های زراعتی در جهان مصرف خیلی زیادی دارد.میزان رشد لباس های دور ریختنی در مناطق دفع رباله و آلودگی ناشی از مواد شوینده برای شستشوی لباس ها آنقدر زیاد است که صنعت مد را به عنوان یکی از صنایع آلاینده محیط زیست معرفی می کند. امروزه برای رفع و مقابله با این مشکلات و آسیب ها از مد دوستدار محیط زیست استفاده می شود.

مد و فشن شو از لباس های کره ای
مد و استایل حجاب

تمایلات و گرایش های مد و فشن

عوامل مختلفی مانند سینما، سلبریتی ها یا افراد مشهور ، آب و هوا،مسایل سیاسی،مسایل اجتماعی، مسایل اقتصادی،تکنولوژیکی بر روی گرایش های مد تاثیر می گذارند. گرایش و تمایل به یک فشن روزانه دستخوش تغییر می شود و نمی تواند بدون تغییر باقی بماند.

 

در نظر گرفتن جواهرات به عنوان مد
جواهرات و الماس به عنوان مد
مد اسپرت
مد اسپرت

مد لباس

مسافران قدیمی که از در زمانهای گذشته از غرب به کشورهای شرقی همچون هندوستان،ایران،ترکیه،چین سفر کرده اند درباره عدم تغییر مد در آن کشورها نظراتی را بیان کردند. برای مثال یک شوگون ژاپنی یا سردار نیروهای جنگ آور  ژاپن در سال ۱۶۰۹ هنگام دیدار با یک بازدید کننده اسپانیایی فاش نکرد که لباس ژاپنی با گذشت هزارسال همچنان تغییر نکرده است.اما شواهد قابل توجهی وجود دارد که در  کشور چین تغییر سریع لباس در چینی ها وجود دارد.تغییرات لباس اغلب در زمان تحولات اقتصادی یا اجتماعی رخ می داده است.چنین تحولاتی در روم باستان و خلافت قرون وسطایی رخ داد اما پس از آن یک دوره طولانی بدون تغییرات اساسی وجود داشت. تغییرات مشابهی در قرن یازدهم در خاورمیانه پس از ورود ترکها رخ داد که سبک های لباس را از آسیای میانه و خاور دور معرفی کردند.علاوه بر این تاریخ مد در غرب آفریقا قدمت دارد. در اوایل قرن شانزدهم  از پارچه به عنوان ارز در تجارت با پرتغالی ها و هلندی ها استفاده می شد. در اوویو و مناطقی که توسط مردم ایگبو ساکن بودند ، به خصوص سنت پارچه بافی بسیار زیاد وجود داشت.

مد اسپرت

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *