نساجی

نساجی را بشناسیم

نساجی به معنای ریسندگی یا بافندگی، هنر بافتی می باشد که در این حوزه پارچه تولید می شود. در اینجا دو بخش جدا از هم نخ ها و رشته ها که در اصطلاح تار و پود نام دارند در هم تنیده و بافته می شوند بطوری که رشته های تار در پارچه به صورت طولی و رشته های پود در عرض پارچه از این سو به آن سو می روند.علم نساجی در مورد الیاف و نخ های قابل کاربرد در صنعت نساجی،پوشاک،منسوجات بی بافت و کاربرد صنعت نساجی در صنعتهای دیگر، روش های تولیدی و کنترل کیفیت را موردپژوهش قرار می دهد.

نمایی از تار و پود پارچه

زمینه های فعالیت نساجی

می توان عنوان کرد که صنعت نساجی در زمینه های زیر کاربرد دارد :

 • ۱. تولید الیاف نساجی مصنوعی
 • ۲. تولید نخ از الیاف طبیعی یا الیاف مصنوعی یا ترکیبی از آنها
 • ۳. تولید پارچه بافته شده از نخ
 • ۴. تولید منسوجات بی بافت از الیاف یا نخ
 • ۵. رنگرزی پارچه، چاپ پارچه و تکمیل کالای نساجی
 • ۶. تولید منسوجات خاص مورد نیاز در سایر صنایع
  ماشین نساجی در حال بافتن پارچه
  ماشین نساجی در حال بافتن پارچه
  ماشین نساجی در حال بافتن پارچه

 

تاریخچه نساجی سنتی در ایران 

نساجی سنتی به گونه ای بوده است که با کمک دستگاه های ساده بافندگی از نوع های ۲ وروردی، ۴ ورودی،۸ ورودی تا ژاکاردی دستی انجام می شده است. پارچه های زری،مخمل، ترمه، دارایی، جاجیم و نظایر آن از جمله پارچه هایی هستند که در نساجی سنتی ایران قرار دارند. ادوات و تجهیزاتی که با قدمت طولانی نزدیک به شش هزار سال پیش در ایران پیدا شده اند حاکی از آن است که مردم ایران باستان در آن زمان به حرفه ریسندگی و تبدیل به پشم به نخ اشراف داشته اند. اولین نشانه ای که از وجود پارچه در ایران موجود است به چهارهزار سال پیش قبل از میلاد مسیح تعلق دارد. در دوره هخامنشیان از پارچه زربافت استفاده می شده است و به دلیل علاقه فراوان به رنگ آبی، از این رنگ در تولید پارچه ها بسیار استفاده شده است. در دو هزار و پانصد سال تا دو هزار و هفتصد سال قبل از میلاد مسیح پارچه بافی به طور کامل و با ظرافت خاصی رایج گردید.

مخمل هایی که در دوران سلسله صفویان بافته می شده است خیلی خاص،نفیس،گرانبهاست به گونه ای که تاکنون کسی نتوانسته است محصولاتی از آن دست را تولید کند.از مهمترین مراکز تولید پارچه های دستباف ایران به استانهای یزد،خراسان،مازندران،گیلان،گلستان وخوزستان هستند. پارچه های نفیسی همچون پارچه های زربافت و مخمل در استانهای تهران،کاشان و هنرستان هنرهای زیبای کاشان تولید می شود.

ماشین نساجی سنتی
ماشین نساجی سنتی- یک نفر در حال بافتن پارجه

 

مهندسی نساجی

او کسی است که مسولیت تولید انواع منسوجات اعم از کف پوش ها مثل فرش و موکت و پوشاک و محصولاتی که در صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند را دارد. صنعت نساجی در حال حاضر صنعتی گسترده و پیچیده هست. امروز نمی توان مانند گذشته و قدیم اطلاعات و دانش مربوط به این حوزه را از نسلی به نسل دیگر انتقال داد بلکه برای اداره امور آن نیازمند تخصص و تحصیلات دانشگاهی هستیم. امروز برای ساخت رگ های مصنوعی،جاده ها ، هواپیماها، سایت های فضایی به محصولات تولید شده صنعت نساجی نیازمند هستیم. برای مثال نیمی از یک قلب مصنوعی از الیاف نساجی درست شده است. یا می توان گفت بیش از هفتاد و پنج درصد از استحکام مربوط به لاستیک های ماشین از منسوجات هست.

مهندس نساجی در حال کار با ماشین نساجی
ماشین نساجیمهندس نساجی در حال کار

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *