ویسکوز

آیا می دانید پارچه ویسکوز چیست ؟

ویسکوز یک فیبر نیمه مصنوعی است . می توان به معانی عباراتی باشد که در ادامه می آید.

 • محلول چسبناک سلولز
 • به معنای رِیون (Rayon) یا ابریشم مصنوعی
 • یک اصطلاح خاص برای ویسکوز-رِیون که در اینجا رِیون از  فرآیند ویسکوز(سلولز زان تِیت) ساخته شده است.
  الیاف رنگ شده ویسکوز

   

چگونگی تولید پارچه از ویسکوز : فرآیند ویسکوز در حضور دی سولفید کربن، خمیر چوب را با هیدروکسید سدیم آبی حل می کند. این محلول چسبناک ویسکوز نام دارد.محلول سلولز برای چرخش فیبر ریون-ویسکوز استفاده می شود، که ویسکوز نامیده می شود. در حقیقت می توان گفت که مهندسان بیش از یکصد سال پیش فرآیند دریافتند که می توانند سلولز را از چوب استخراج کنند. و آن را به نوع جدیدی از فیبر تبدیل کنند. که به نام ویسکوز شناخته می شود. ماده خام و اولیه ویسکوز خمیر چوب مخصوص کاغذسازی است. برای تهیه الیاف مخصوص دوختن ابتدا می بایست خمیرچوب حل شود با توجه به اینکه سلولز در آب حل نمی شود. در قدم اول  فرآیند سلولز می بایست اصلاح شود سلولز اصلاح شده حالا می تواند حل شود، سلولز حل شده بازسازی می شود و تغییر شکل پیدا می کند.در پایان طی فرآیندی از ارتباط سلولز با مواد خاصی تولید ویسکوز انجام می شود.فیبر ویسکوز رِیون فیبر نرمی است که در لباس ، روتختی ، پیراهن ، شلوارک ، کت ، کاپشن استفاده می شود. همچنین در نخ های صنعتی (مانند سیم تایر) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای پارچه رو مبلی، فرش،تولید پارچه های یکبار مصرف بکار می رود.

فیبر اصلی ویسکوز

اسیدها، ویسکوز را خراب می کنند اما باید گفت مقاومت ویسکوز در برابر قلیا و سود بسیار خوب است. از آنجایی که الیافی که با روش های مصنوعی تولید می شوند فاقد موج و چین یا فر هستند و باید تا حدودی مشابه الیاف طبیعی باشند.این الیاف را به روش های مختلف مشابه الیاف طبیعی چین دار می کنند.ویسکوز با روش های شیمیایی و یا مکانیکی موج دار می شوند.

الیاف رنگ شده ویسکوز

 

تاریخچه پارچه ویسکوز

دانشمند وصنعتگر فرانسوی به نام هیلر دو شاردونت که ابتدایی ترین الیاف نساجی مصنوعی،ابریشم مصنوعی را اختراع کرد توانست ویسکوز را ایجاد کند.,ویسکوزه در سال ۱۸۹۲ توسط کراس،بوان و بیدل در انگلستان ثبت اختراع شد . بهبود در تجزیه سلولز در می ۱۸۹۲ اتفاق افتاد. در سال ۱۸۹۳ آنها سندیکای ویسکوز را برای اعطای مجوز تشکیل دادند. و در سال ۱۸۹۶ شرکت Viscoid Co  را به بهره برداری رساندند.

استفاده از ویسکوز رو به کاهش است. در عوض ، ممکن است ریون با استفاده از فرایند لیوسل ساخته شود ، که از ان متیل مورفولین ان-اکسید به عنوان حلال استفاده می کند و محصول زباله کمی تولید می کند ، و آن را نسبتاً سازگار با محیط زیست می کند.

تاروپود ویسکوز از یک لباس

خواص پارچه ویسکوز

 • پارچه ویسکوز از جذب بالای رطوبت برخوردار است که گاهی تا بیش از پنجاه درصد از پنبه بیشتر است.اما جذب رطوبت استحکام این پارچه را کاهش می دهد. زمانی که پارچه ویسکوز خیس می شود باعث می شود عمرشان کوتاه شود وضعیف شوند.
 •  این پارچه خاصیت ارتجاعی کمتری نسبت به مدل های طبیعی دارد در نتیجه هنگامی که بر روی تن می نشیند شرایط خشک تری دارد.پایین بودن حالت کشسانی و ارتجاعی سبب می گردد که به سادگی دچار چروک شوند.
 • نسبت به پارچه های پنبه ای ظاهر درخشان و براقی دارند، زیرا پارجه های پنبه ای کدرتر هستند اما پارچه ویسکوز و خصوصا در پارچه ای از جنس پلی استر برق خاصی در جنس و الیاف پارچه وجود دارد. اما در صورتی که پارچه ویسکوز در داخل آب جوش قرار بگیرد برق موجود در الیافش را ازدست می دهد و به مرور زمان کدر می شود .
 • این پارچه از خاصیت تنفسی بسیار بالایی برخوردار است و جزو پارچه ها و الیاف خنک به حساب می آید . به گونه ای که می تواند به خوبی گرمای بدن را هدایت کند.
 • در مرحله رنگرزی پارچه ، به آسانی می تواند اکثر رنگ ها را به خود بگیرد.
 • در پارچه ویسکوز الکتریسیته تولید نمی شود . از این رو پارچه ویسکوز یکی از پارچه های دلخواه مشتریان برای دوخت لباس های راحت خانگی هست.
 • اﻟﯿﺎف وﯾﺴﮑﻮز در ﺑﺮاﺑﺮ ﻧﻮر آﻓﺘﺎب ﺑﻪ ﻣﺪت ﻃﻮﻻﻧﯽ ﺗﻐﯿﯿﺮ رﻧﮓ داده و ﺗﺎ دویست و پنجاه درﺟﻪ ﺳﺎﻧﺘﯿﮕﺮاد ﺣﺮارت ﻣﻘﺎوﻣﺖ میﮐﻨﺪ.
  نمونه ای از تار و پود ویسکوز

کاربرد و مصارف پارچه ویسکوز

از آنجایی که استحکام الیاف پارچه ویسکوز کم هست . این پارچه برای ۱. ملحفه ۲. رومیزی ۳. لباسهای زنانه ۴.لباسهای مردانه ۵. لباس زیر ۶. لباس ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات خواندنی در مورد پارچه ویسکوز

ویسکوز یکی از مدل الیافی است که در بافت پارچه بکار می رود و جز مدل های پارچه ای که خرید و فروش می شود نیست مگر اینکه نام مدل مورد نظر در کنارش قید شده باشد . برای مثال وقتی که میگوییم پارچه بیمارستانی مدل تترون، پلی استر- ویسکوز به این معنی هست که پارچه تترونی که جهت تولید لباس بیمارستان استفاده می شود از الیاف پلی استر و ویسکوز خواهد بود. پارچه پیراهنی ویسکوز، فاستونی ویسکوز نمونه های دیگری از بیان این موضوع هست و اغلب ویسکوز را برای شرح الیاف پارچه و برای دادن اطلاعات بیشتر به مشتری قید می نمایند. برای مثال پارچه فاستونی که از جنس ویسکوز باشد با مدل پشمی فرق دارد و همچنین نحوه خرید،استعلام قیمت آن ها کاملا متفاوت بوده و قید کردن جنس الیاف بر روی معامله قطعاً تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

دستگاه ریسندگی ویسکوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *