پارچه تور

پارچه تور و انواع ساده و کشی و کاربرد آن در مد و لباس

پارچه تور (Lace Fabric) پارچه ای ظریف و کلاسیک است. که بعضا برای لباس های زیر زنانه و دخترانه، تاپ های زنانه، روکش های  روی لباس و دامن و روتختی مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه های توری معمولا دررنگ ها و طرح های متفاوت بافته می شوند. برخی از انواع این پارچه های توری برای لباس عروس نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

پارچه تور

پارچه تور، یک پارچه ظریف است که برای کار‌های تزئیناتی و خرج کاری دوخت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارچه‌های توری بیشتر از کتان، ابریشم مصنوعی، پلی‌استر ساخته می‌شود و بعضی از تور‌ها نیز دارای بافت‌های طلایی و نقره‌ای و رنگی هستند که بر زیبایی دوخت می‌افزاید. در برخی از تور‌ها، برای زیبا سازی بیشتر، از منجوق، ملیله و مروارید نیز استفاده می‌شود .

پارچه تور سکه ای

انواع پارچه تور

پارچه تور دانتل

از انواع پارچه های توری که می توان به آن اشاره کرد پارچه توری دانتل است این پارچه گه شامل گلهای توری و گیپور در سطح آن است برای لباس های شب یا لباس مجلسی و لباس عروس مورد استفاده قرار می گیرند. باید اشاره کرد که بعضی از پارچه های دانتل قابلیت کشسانی دارند مزیت آن است که ار این پارچه با الگویی خاص کمی تنگ دوخته شود کشسانی بودن آن سبب می شود که به زیبایی بر روی اندام و یا در قالب تن بنشینند اغلب این امکان وجود دارد که زیر پارچه های دانتل آستر هم در نظر گرفته شود چرا که این پارچه ها توری هستند و بدن نما می باشند اما در برخی موارد پارچه ها می توانند فاقد آستر باشند.

پارچه تور دانتل

بر روی پارچه دانتل به منظور زیبا سازی ، جذابیت آن اغلب از پولک ، منجوق ، ملیله استفاده می شود که هنرآموزان معمولا این مهارت، یعنی مهارت دوخت پولک ، منجوق ، ملیله بر روی پارچه های توری دانتل  را در کلاسهای جواهردوزی بر روی پارچه فراگیری می کنند.

پارچه تور گیپور

تفاوت میان گیپور و دیگر تورها در آن است که پارچه تور گیپور هیچ شبکه ای ندارد. نام دیگر گیپور، ونیس است و در مقایسه با دیگر تورها سنگین تر است. در بسیاری از عروسی هایی که در فصل زمستان برگزار می شوند، از این نوع تور استفاده میشود. اگر از این پارچه تور در سرتاسر یا اکثریت قسمت های لباس استفاده شود، ظاهری بسیار شیک و جذاب پیدا خواهد کرد.

پارچه تور گیپور

ویژگی مشابه گیپور و دوشس این است که در هر دو، اجزای مختلف طرح به صورت جداگانه تهیه میشوند و در انتها با استفاده از قلاب یا میل، به هم وصل میشوند. در این نوع تور، طرح ها برجسته اند و حاشیه ای ضخیم تر از دیگر قسمت های طرح دارند. اما امروزه حاشیه های ضخیم حذف شده اند. این تور از جمله تورهای پرکاربرد است.

 

اگر کل لباستان را از جنس تور انتخاب کنید، به سبب ظرافتی که دارد، باید بسیار مراقب آن باشید. تور در معرض نخ کش شدن و پاره شدن قرار دارد.

تور خشک مژگان

تور مژگان یا تور خشک یکی از انواع تورهای مورد استفاده در لباس، بخصوص لباس مجلسی است. جنس تور خشک است. مانند تور حریر و تور کش این تورها آهاردار می باشند.

پارچه تور مژگان یا خشک

پارچه های توری را میتوان هم به صورت کیلویی تهیه نمود و هم متری پارچه توری مژگان نیز جزء این پارچه ها می باشد. به دلیل کیلویی بودن این پارچه ها قیمت آنها بسیار پایین می باشد. تور مژگان دارای انواع رنگ بندی است و در تمامی لباس ها قابل استفاده است.

پارچه تور ساده

پارچه تور ساده برندهای مختلفی با کیفیت و قیمت متفاوت عرضه می شوند. پارچه تور ساده پارچه ای کلاسیک در دنیای مد و فشن است، پارچه ای که در هر دوره های مختلف مد بوده است و تمام طراحان معروف دنیا هر ساله از این پارچه در دوخت لباس های خود استفاده می کنند. بزرگترین بازار مصرفی این پارچه در درجه اول به تولیدی های لباس عروس و سپس لباس های شب و مجلسی تعلق می گیرد. این پارچه به دلیل ظرافت و سادگی که دارد برای دوخت تمام  مدل ها و لباس های مجلسی مناسب است. البته به علت بدن نما بودن این پارچه حتماً باید از آستری مناسب نوع پارچه در دوخت لباس ها استفاده شود.

پارچه تور ساده

تور ارگانزا

پارچه تور ارگانزا یک نوع پارچه پرده توری است که دارای لایه آستر بوده و به همین دلیل حالت پذیری و حفظ حالت در آن مهمترین ویژگی است. این پارچه به شکلی است که می‌توان از آن برای طراحی و دوخت پرده‌های متنوع و دارای طرح‌های منعطف استفاده کرد. اگر تا به حال فرم دیدن لباس عروسی یا حتی گل‌های تزیینی ساخته شده با تور را دیده باشید پارچه استفاده شده در آنها تور ارگانزا است. حالت پذیری و همچنین تنوع در رنگ از ویژگی‌های مهم پارچه پرده تور ارگانزا محسوب می‌شود که امکان استفاده از آن در دو سبک کلاسیک و مدرن را فراهم می‌کند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که پرده‌های دوخته شده با این پارچه در قسمتهای مختلف منزل به کار گرفته شوند. این نکته نباید فراموش شود که در هر صورت تراکم این پارچه همانند تورهای معمولی است و میزان نور عبوری از آنها نسبتاً بالاست.

پارچه تور ارگانزا

پارچه تور خالدار

پارچه تور که طرحی از خال خال بر روی آن کار شده است. مناسب برای لباس مجلسی و برای تمام سنین مناسب است.

پارچه تور مرواریدی خالدار

قیمت پارچه تور

قیمت پارچه های تور بسیار متفاوت است. تورهای ساده و تولید داخل قیمتی حدود متری چهار هزار تومان دارند اما پارچه تورهای برند و باکیفیت قیمت های بسیار بالاتر دارند که ارزان ترین آنها حدود بیست هزار تومان قیمت دارد.

پارچه تور گلدار

توجه داشته باشید که علاوه بر کیفیت پارچه نوع دوخت پارچه در زیبایی لباس شما تاثیر بسزایی دارد پس در انتخاب خیاط دقت کنید.

تفاوت تور ها

برای دوخت لباس از چندین نوع تور مختلف استفاده میکنند که هر کدام نتیجه خاص خود را خواهد داشت. تفاوت میان انواع تورها به جنس، جزئیاتی که روی آن کار شده و تزئینات منحصر به فرد هر یک بستگی دارد.

پارچه تور سکه ای

تور النکن

این نوع پارچه تور از رایج ترین و پرکاربردترین تورها در دوخت لباس های عروس است، به طوری که به سبب کاربرد و تنوع بسیار بالای آن، به آن نام ملکه تورها را داده اند. علت نامگذاری این پارچه تور با نام النکن، شهری است که این پارچه تور نخستین بار در آن ساخته شد. این تور که سابقه ای بسیار طولانی در تزئین لباس ها دارد، نخستین بار در قرن شانزدهم و در شهر النکن فرانسه تولید شد. این پارچه تور سوزنی دارای طرح ها و شیارهای برجسته است و معمولا با کریستال های کوچک، دانه های مروارید و پولک تزئین می شود. این پارچه تور دست دوز به دلیل ظرافت و کیفیت عالی، در رقابت با تورهای ماشینی پیروز شده است. زمانی که تورهای ماشینی ارزان قیمت بین مردم به محبوبیت بالایی رسیدند، تولید النکن به شدت کاهش یافت. اما به هر حال تولید آن متوقف نشد و امروزه از بهترین و مورد علاقه ترین تورهای لباس عروس است.

تور گلدوزی

تور گلدوزی معمولا از نقوش و طرح‌های ظریفی تشکیل می‌شود که به شکلی خیال انگیز در کنار هم قرار میگیرند. پارچه تور گلدوزی با توجه به طرح‌های متوعی که می‌توان برایش متصور بود طیف وسیعی از تورهای اپلیکه و تکه دوزی را شامل می‌شود.

تور بروکسل

یکی از انواع تورهایی که در تولید لباس عروس به کار میروند، تورهای بسیار قدیمی بروکسل هستند. نخستین بار در قرن پانزدهم و در شهر بروکسل تولید شد. این شهر بلژیک به سبب تورهایی که دارد، به شهرت زیادی رسیده است. در واقع در گذشته هر توری را که در این شهر تولید میشد، تور بروکسل مینامیدند. اما امروزه این نام تنها به تور ماسوره بافت برمیگردد.

تور دوشس هم یکی از انواع تورهای بروکسل است و طرح های گلدار بزرگ هستند.

تور بروکسل بسیار بسیار ظریف است. در گذشته این نوع پارچه تور لباس عروس را در اتاق هایی تاریک تولید میکردند تا مبادا نور به نخ ها و بافت های آن آسیب بزند. تورهای بروکسل مخصوصا برای لباس های عروس به کار میروند اما به اندازه دیگر انواع تورها رایج نیستند. چیزی که تور بروکسل را از دیگر تورها متمایز می کند، طراحی آن است. در اینجا، پارچه تور از بخش های کوچک بسیاری تهیه شده است که در نهایت به یکدیگر متصل شده اند. یعنی طرح هر گل جداگانه تولید شده و در انتها به یکدیگر وصل شده اند. طراحی آن نیز به نوعی غیرمعمول و جذاب است. در تورهای دیگر، پارچه یا قیطان دیگری در زمینه وجود دارد، اما تور بروکسل هیچ زمینه ای ندارد، به جای آن کوک هایی دارد که الگو و طراحی را محدود میکنند.

پارچه تور شاین

یکی از خلاقیت هایی که خیاط ها در مدل های جدید از آن استفاده کرده اند پارچه تور شاین است. البته پارچه های تور مانندی نیز وجود دارد که روی پارچه اصلی قرار می گیرد. این تورها می توانند میزان شاینی که شما می خواهید را به لباستان بدهد.

پارچه تور اکلیلی

تور شانتیلی

تور شانتیلی جز تورهای رایج برای دوخت لباس عروس محسوب میشود. زمینه ای عالی و ساده دارد و عموما برای آستین های لباس عروس و شنل عروس استفاده میشود. این تور دست دوز است و جزئیاتی ظریف دارد که آن را فوق العاده جذاب میکند. تور شانتیلی طرح های برجسته دارد و از ابریشم تهیه میشود البته در تولید انواع جدید این تورها از پارچه لینن یا لنین هم استفاده میشود. یک از ویژگی های تعجب برانگیز تور شانتیلی، نمایش نور و سایه بر روی این مدل است. دارای طرح های گلدار با جزئیات بسیار زیاد است. تور شانتیلی در گذشته انتخاب خانواده های اشرافی بوده است اما روند تولید آن تا امروز ادامه دارد.

پارچه تور فرانسوی

یکی از پارچه های معروف فرانسوی پارچه تور الانسون می باشد. پارچه تور الانسون فرانسوی بوده و نام خود را از الانسون در ناحیه نرماندی فرانسه می‌گیرد. در واقع الانسون زادگاه اصلی این پارچه تور است و سابقه آن به قرن شانزدهم برمیگردد. پارچه تور الانسون توری سوزنی با طرح برجسته است. معمولا از پولک، مروارید، تکه‌های کریستالی کوچک نیز در تزیین این تور عروس استفاده می‌شود.

پارچه تور مجلسی

مقایسه تور دست دوز و ماشینی

تورهای دست دوز کیفیت بالایی دارند که نمیتوان آنها را با پارچه تور ماشینی مقایسه کرد. در نتیجه لباسی که در آن مقدار کمی از تور دست دوز به کار رفته است بسیار بهتر از لباسی است که سرتاسر آن از تور ماشینی ارزان قیمت تهیه شده است. اگر میخواهید شیک و زیبا دیده شوید، از پارچه تور با کیفیت بالا استفاده کنید.

دیگر تور های موجود در بازار پارچه را که می توان نام برد:

  • تور زنبوری
  • تور کش
  • تور مروارید دوزی
  • پارچه تور ژپون
  • پارچه تور نگین دار
  • پارچه تور اکلیلی
  • پارچه تور مجلسی

پارچه نوار تور

تورها می توانند ابزاری برای نظافت باشند!

زمانی که شما قرار است مبل ها یا فرش های کوچک تان را شامپو فرش بزنید، تور می تواند ابزار کارآمدی باشد. قسمتی از این تور ها را روی هم به شکل چین دار جمع کنید، وسط چین ها را به کمک یک نخ گره بزنید و حالا یار کمکی شما آماده است. کافی است این تور را در کمی محلول شوینده کف دار قرار دهید و بعد روی فرش یا مبل بکشید تا به راحتی محدوده های مدنظر شما را تمیز کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *