پارچه ساتن

لباس عروس از جنس ساتن

آیا در مورد پارچه ساتن اطلاعاتی دارید؟

پارچه ساتن که در زبان انگلیسی ساتین خوانده می شود و به این شکل Satin نوشته می شود. پارچه ای است نرم با رنگ های براق و لوکس  که در بازار پیدا می شود. این پارچه که از نرمی و لطافت خاصی برخوردار است از ابریشم یا الیاف مصنوعی بافته می شود. از پارچه ساتن برای دوخت انواع لباس های مجلسی مانند لباس عروسی،لباس خواب،تونیک،جلیقه،پیراهن استفاده می شود حتی می توان گفت لباس هایی که با این نوع پارچه دوخته می شوند مقاوم و بادوام هستند.نام ساتن از نام بندری در شهر کوآنژو چین گرفته شده است که در زبان عربی به معنای زیتون هست . این بندر ، این بندر بزرگ حمل و نقل ابریشم بود که از جاده دریایی ابریشم برای حمل و نقل کالا و رسیدن به اروپا استفاده می کرد. حتما به این موضوع دقت کنید که ساتن به نوع بافتی گفته می شود که پارچه از آن به وجود می آید برخی از پارچه هایی که به وسیله ساتن تولید می شوند ممکن است که خودشان ساتن نباشند.پارچه اطلس یا ساتین پارچه ای است که در بافت آن از کتان استفاده شده است که در این پارچه از ساتن نیز استفاده شده است. پارچه ونیزی پارچه ای است که با بافت ساتن تولید می شود.

لباس مجلسی دخترانه قرمز رنگ از جنس ساتن
لباس مجلسی دخترانه قرمز رنگ از جنس ساتن
پیراهن سفید رنگ مردانه از جنس ساتن

انواع پارچه ساتن بر اساس نوع بافت

پارچه های ساتن بر اساس نوع بافت به دو نوع پارچه ساتن تاری و پارچه ساتن پودی تقسیم بندی می شوند.

 •  تاری : در این نوع پارچه تارها بیشتر روی پارچه موج می زنند. پشت این پارچه مات است و برای روبان،پیراهن زنانه،کت و آستر قابل استفاده است. پارچه نوع تاری پنبه ای نیز برای پیراهن و آستر کاربرد دارد.بافت پارچه ساتن ممکن است با روش های گوناگون با بافت های دیگر همچون بافت تافته، بافت کج راه،بافت پرزدار و غیره ترکیب شود.پارچه های ساتن که یک سمت آن مات و کدر است را از فلامنت الیاف مصنوعی به ویژه استات تهیه می کنند.
 •  پودی : به پارچه هایی گفته می شود که در بافت آن ها از نخ شانه(شانه کردن  مرحله ای از ریسندگی است که در آن الیاف کوتاه و اضافی بجامانده از مراحل قبلی از دسته الیاف خارج می شوند و الیاف حاصل بیشتر حالت موازی با یکدیگر را پیدا می کنند. در اینجا می توان نخ های ظریفی تهیه کرد که در تولید پارچه های ظریف مورد استفاده قرار می گیرند) و مرسریزه(نوع تکمیل نخ هایی از جنس پنبه هست در اینجا خواص بد نخ گرفته می شود و به آن شفافیت داده می شود این نوع پارچه ها دارای شفافیت و براق بودن بیشتری نسبت به پارچه های عادی هستند ) استفاده می شود. این نوع پارچه ها دارای سطحی نرم و براق هستند و برای لباس شب ، آستری، لباس زیر ، روتختی، رو لحاف و روی مبلی مورد استفاده قرار می گیرند

 

پارچه ای از جنس ساتن
پارچه ای از جنس ساتن
پارچه ای از جنس ساتن
پارچه ای از جنس ساتن

انواع پارچه ساتن

از پارچه ساتن برای مصارف گوناگونی استفاده می شود در ادامه انواع این نوع پارچه را می توانید ببینید.

۱.  مبلی ساده
۲.  مبلی طرح دار
۳.  پشت کرپ (نوعی پارچه تک رو با پشت کرپ که از هر دو سمت قابل استفاده است)
۴.  تافته
۵.  معمولی
۶.  طلایی
۷.  براق
۸.  پلنگی
۹.  چروک
۱۱.  دوشز یا دوشیزه (نوعی پارچه با وزن بالا که درخشان نیست و برای لباس عروس مورد استفاده قرار می گیرد)
۱۲.  رنگی
۱۳.  روتختی
۱۴.  روسری
۱۵.  رومیزی
۱۶.  ژله ای
۱۷.  سورمه ای
۱۸.  شیشه
۱۹.  عاشقی
۲۰.  فیروزه ای
۲۱.  کش
۲۲. گلبِهی
۲۳.  گل دار
۲۴.  گیپور
۲۵.  مات
۲۶.  مانتویی
۲۷.  نقش دار
۲۸.  نگین دار
۲۹.  آنتیک(نوعی پارچه مات و گران قیمت) 
۳۰. بارُنِت(در انگلیسی : Baronet) (با رنگ های متنوع و روشن. این نوع پارچه بسیار براق است)
۳۱.  کتان (نوعی پارچه با بافتی شیار دار در پشت)
۳۲.  مِسالین(در انگلیسی : Messaline) (نوعی پارچه سبک وزن)
۳۳.  شیاردار
۳۴.  چارموز(در انگلیسی : Charmeuse) (نوعی پارچه با بافت ساتن که وزن سبکی دارد و بخوبی تا می شود)
۳۵.  طرح دار(در انگلیسی : Hammered) (نوعی پارچه بافت دار)
۳۶.  پانِه (در انگلیسی : Panne) (نوعی پارچه براق و شبیه به مخمل)
۳۷.  لغزنده (نوعی پارچه با پشت کتان)
روبان از جنس ساتن
روبان از جنس ساتن
روبان از جنس ساتن
روبان از جنس ساتن

ویژگی های پارچه ساتن چیست؟

 • این نوع پارچه نرمی و انعطاف پذیری زیادی دارد. پشت این پارچه مات است
 • این نوع پارچه به راحتی تا می شود و چین می خورد ولی مدل هایی دارد که از چنین قابلیتی برخوردار نیستند. اگر قصد دارید این پارچه را بصورت آنلاین خریداری کنید حتما دقت کنید تا پارچه مناسب را انتخاب کنید.
 • حتما برای دوختن لباس با این نوع پارچه قبل از خرید ، پارچه مورد نظر را با دستتان لمس کنید تا از میزان نرمی آن اطلاع حاصل کنید.
 • اگر می خواهید از این نوع پارچه برای یک لباس تابستانی استفاده کنید. بدانید که لبه های بریده شده این پارچه بسیار نخ کش می شوند.
 • این پارچه از دوام زیادی برخوردار است و سطح آن در مقابل آسیب های احتمالی مقاوم است .
 • برخی لباس های دوخته شده با پارچه ای از این جنس موجود هستند که برچسب تمیز کردن با بخار را دارند برای تمیز کردن آنها می توانید از بخارشوی استفاده کنید.
 • لباسی که از این نوع پارچه تهیه شده است لباسی نیست که برای استفاده روزانه شما مناسب باشد. بهتر است برای استفاده روزانه سراغ لباسهایی بروید که از پارچه کتان دوخته شده اند.
 • اگر لباس شما با این نوع پارچه طرح دار دوخته شده است . در هنگام شستشو مراقب باشید ممکن است طرح های آن با شستشو از بین برود
 • این نوع پارچه در هنگام شستشو با آب ممکن است لکه دار شوند. هنگام شستشو حتما مراقب باشید به دستورالعمل ها توجه کنید و از مواد شستشوی مناسب در این خصوص استفاده کنید.
 • این پارچه یا لباسی که با این پارچه دوخته شده است را از پشت اتوکشی کنید و برای اتوکشی مطلقاٌ آب را بر روی پارچه اسپری نکنید.
 • بعضی از پارچه های ساتن گران قیمت بعد از شستشو سطح ناهمواری پیدا می کنند. سعی کنید برای شستن این پارچه ها از دست استفاده کنید.
لباس عروس از جنس ساتن
لباس عروس از جنس ساتن
لباس عروس از جنس ساتن
لباس عروس از جنس ساتن
لباس مجلسی قرمز رنگ زنانه با جنس ساتن
لباس مجلسی قرمز رنگ زنانه با جنس ساتن
لباس عروس از جنس ساتن
لباس عروس از جنس ساتن

نکاتی در خصوص شستشوی پارچه ساتن

این پارچه ها را می توان برای این که خشک بشوند از بندرخت آویزان کرد. یا داخل ماشین خشک کن البته با گرمای ملایم گذاشت . در صورتیکه خواستید لباسهای ساتن خود را اتو کنید دقت کنید حتما از تنظیمات گرمای خیلی کم استفاده کنید.

تفاوت بین ساتن و ساتین ، ابریشم 

اگر بافت ساتن لباس شما از نخ پنبه هست، پارچه این لباس، ساتن محسوب می شود. بسیاری از مردم اغلب به اشتباه از ساتین برای توصیف ساتن استفاده می کنند، و مهم این است که بدانید تفاوت در نخ هایی است که برای لباس شما استفاده شده است اولین پارچه های ساتن از نخ ابریشم درست می شدند، اما امروزه پارچه های ساتن را از چیزهای مختلفی مانند پنبه، نایلون، پلی استر، رِیون و… درست می کنند.در حقیقت ساتن روش بافت پارچه را مشخص می کند. در ساتن تراکم بافت الیاف بالا است این فشردگی تار و پود باعث می شود پارچه بسیار نرم و لطیف باشد از مصارف متعدد انواع پارچه ساتن می توان  به دوخت و تهیه سجاده های نماز به همراه چادر برای جشن های تکلیف، عروسک سازی، دوخت پرچم ، پرده ، رومبلی و … نام برد. همانطور که گفته شد، ساتن یک نوع پارچه است و نه یک ماده، در حالی که ابریشم یک ماده خام تولید شده توسط کرم ابریشمی است که برای ساخت پارچه استفاده می شود. شما می توانید از ابریشم برای ساخت ساتین استفاده کنید، اساساٌ کلمه ساتین صرفا به نوع ساختار بافت اشاره دارد. پارچه ساتن ابریشم یک نوع گرانقیمت ساتین است، بنابراین اگر شما به دنبال تولید لباس و یا مبلمان با قیمت مناسب هستید، می توانید ساتین را با استفاده از پلی استر، نایلون، مصنوعی و یا پشم تهیه کنید.

پرده سبزرنگ ار جنس ساتن
پرده سبزرنگ ار جنس ساتن
پرده آبی رنگ ار جنس ساتن
پرده آبی رنگ ار جنس ساتن

چگونه پارچۀ ساتن را بدوزیم؟

در زمان دوخت پارچه ای از این جنس باید از سوزن های بسیار تیز استفاده کنید.سوزن های تیزِ میکروتکس برای این امر بسیار مناسب تر از سوزن های معمولی هستند.در غیر اینصورت، می توانید از سوزن های سبک نیز استفاده کنید.می توانید نخ های کتانِ پلی استری خریداری کنید. و یا از نخ کتان برای دوخت این نوع پارچه استفاده نمایید.ساتن بسیار لغزنده است. اما در واقع در خلاف جهت حرکت نمی کند.بنابراین می توانید در خلاف جهت آن را بُرش دهید. اما اگر نمی توانید اینکار را انجام دهید، لبه های لباس را در نظر بگیرید و جای کافی برای دوخت باقی بگذارید.کوک فرانسوی می تواند بسیار کاربردی باشد و لبه های پارچه را مخفی کند.لباس های ساتن اغلب نیاز به نگه داری دارند.از کوک های کوتاه برای دوخت استفاده کنید. پارچه را در هر دو طرف محکم نگه دارید و بعد آنرا بدوزید.می توانید قبل از دوخت نهایی پارچه، اینکار را روی بخشی از آن امتحان کنید.برخی افراد نیز از کاغذ در زیر لایه ها استفاده می کنند. باید از سوزن هایی با یک سوراخ استفاده کنید.اگر چرخ سردوز دارید و یا چرخ شما پدالی است می توانید با فشارِ یکدست آنرا صاف بدوزید.برای دوختِ یقه باید دقت بیشتری کنید. می توانید قبل از دوخت اصلی، جای آنرا با کوک مشخص کنید.فشردن پارچه روی سطح اصلی ممکن است ایجاد لکه کند.بنابراین تمامی این مراحل را روی قسمت پشتی پارچه انجام دهید.

لباس مجلسی زنانه سبز رنگ از جنس ساتن
لباس مجلسی زنانه سبز رنگ از جنس ساتن
پیراهن زنانه مجلسی از جنس پارچه ساتن
پیراهن زنانه مجلسی از جنس پارچه ساتن
پیراهن زنانه مجلسی صورتی رنگ از جنس پارچه ساتن
پیراهن زنانه مجلسی صورتی رنگ از جنس ساتن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *