پارچه پرشیا

پارچه پرشیا چیست

پارچه پرشیا

پارچه پرشیا جنسی است با مواد فلامنت فلامنت ، یعنی مواد کامل می باشد. به پارچه پرشیا پارچه مکانیک نیز می گویند و یا پرشین.

انواع نخ هایی که پارچه از آنها تولید می شوند عبارتند از:

  • نخ پشمی
  • نخ پنبه ای
  •  نخ ویسکوز

انواع پارچه پرشیا لنین در رنگ های مختلف

پارچه پرشیا (مکانیک)چیست؟

اولین مطالبی که لازم است راجع به پارچه داشته باشیم این است که از چه نخی در پارچه مورد نظر استفاده شده است .عموما در پارچه ها از چند نوع نخ استفاده می شود. در پارچه از پشم در حقیقت پشم گوسفند استفاده می شود به گونه ای که نخ در ابتدا پشم است و سپس نخ تبدیل به پارچه می شود. پارچه های پشمی معمولا در بازار معروف است که در کارهای فاستونی و این موارد استفاده می شود که برای پالتو یا کت و شلوار مورد استفاده قرار می گیرند. این پارچه ها به واسطه گرمایی که می توانند برای بدن انسان ایجاد کنند برای لباس های یاد شده مورد استفاده قرار می گیرند. یک مورد دیگر که می توان به آن برای تولید پارچه اشاره کرد پنبه هست که از گل پنبه مورد استفاده قرار می گیرد که گل پنبه طی فرآیندی تبدیل به نخ می شود و در نهایت نخ ایجاد شده برای تولید پارچه مورد استفاده می شود این پارچه ها، به پارچه های پنبه ای یا نخی معروف هستند که برای لباسهایی همچون پیراهنیا لباسهایی که تماس مستقیم با بدن دارند مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پارچه ها نه تنها نرم هستند بلکه از لطافت قابل توجهی برخوردار هستند. اما این نوع پارچه ها استحکام و مقاومت پایینی دارند. سازگاری این پارچه ها با بدن انسان خوب هست. باعث آزار پوست بدن نمی شوند و از طرفی عرق بدن را به خودش جذب می کند ولی اشکالی که این نوع پارجه ها دارند مقاومت پایینی دارند و بعد از مدتی استحکام خود را از دست می دهند و پاره می شوند. همچنین کشش زیاد نیز ممکن است باعث پاره شدن این نوع پارچه شود. اشکالی دیگری که این نوع پارچه ها دارند این هست که مدتی بعد از استفاده پرز می دهند با ذکر این مهم که برخی از کارخانه های تولید کننده توانسته اند این عیب را برطرف کنند. پرز دادن پارچه های نخی مثل پنبه و ویسکوز در مقایسه با پارچه های پلی استر و فلامنت که در ادامه راجع به آن توضیح خواهیم داد بیشتر هست. پارچه هایی هستند که توسط نخ ویسکوز تولید می شوند. نخ های ویسکوز، نخ های الیاف طبیعی هستند. این الیاف از درخت بدست می آید. تنه درخت بصورت خمیر در می آید و سپس از آن الیاف تولید می شود و پس از تولید الیاف از آنها نخ حاصل می شود و از نخ حاصل شده برای تولید پارچه ویسکوز استفاده می شود. این پارچه نیز سازگاری مطلوبی با پوست بدن انسان دارد و برای تولید اجناسی مورد استفاده قرار می گیرد که تماس مستقیم با پوست بدن انسان دارند برای مثال رو ملحفه ای هایی در بازار از جنس ویسکوز-ویسکوز موجود هستند که به آنها روملحفه ای های تمام نخ گفته می شود. اما باید به این نکته اشاره کنم برای اینکه قیمت پارچه پایین بیاید از جنس های مواد دار به میزان مختلف نیز استفاده می شود این مواد می توانند پلی استر یا فلامنت باشند باید گفت در برخی ملحفه ها برای اینکه مقاومت آن را بالا ببرند از موادی همچون فلامنت یا پلی استر استفاده می شود. می توانیم بگوییم یکی دیگر از نخ هایی که مورد استفاده پارچه قرار می گیرد ویسکوز هست که از الیاف طبیعی بدست می آید.

پارچه مانتویی پرشیا طرح الوان لنین

پلی استر و فلامنت

برای تهیه این نخ ها از مواد صنعتی و پتروشیمی استفاده می شود. پلی استر از پترو شیمی خریداری می شود و این ماده طی فرآیندی بصورت نخ درآورده می شود و از این نخ ها برای تولید پارچه ها استفاده می کنند. مزیت این نوع پارچه ها این است که از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار هستند و پرز نمی دهند.عیب این پارچه ها این است که چون از مواد پتروشیمی تولید می شوند با پوست بدن انسان سازگاری ندارند و ممکن است پوست بدن انسان را دچار حساسیت کند از طرفی این پارچه ها عرق بدن را به خودشان نمی گیرند و باعث می شود که بدن عرق سوز شود.

پارچه پرشیا چهارخانه

معمولا در تار و پود پارچه های تولید شده ممکن است ترکیبی از مواد یاد شده باشد برای مثال می توان به پارچه هایی که پنبه – پنبه که ترکیبی از پنبه در تار و پود دارند و یا پنبه – ویسکوز که ترکیبی از پنبه و ویسکوز را در تار و پودشان دارند اشاره کرد. مثال های دیگری از این موضوع پنبه- فلامنت یا پنبه – پلی استر یا پلی استر – ویسکوز هستند که نسبت موادی که در تار و پود پارچه مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد حائز اهمیت است.

پارچه پرشیا بنگالین

خصوصیات پارچه پرشیا

جنس پارچه پرشیا به این صورت است که کاملا از مواد ساخته شده است به عبارتی فلامنت – فلامنت است یا پلی استر – پلی استر در تولید این پارچه استفاده شده است . که عرفاً به این نوع پارچه تمام مواد یا مواد کامل گفته می شود.باید اشاره کرد که اولین بار این نوع پارچه از تایوان وارد ایران شد و به این پارچه، پارچه پرشیای تایوانی گفته می شد. پس از واردات بطور فزاینده ای در خصوص تولید مانتو و شلوارهای مدارس بواسطه اینکه پارچه هایی از جنس فلامنت و پلی استر کمتر چروک می خورند یا به عبارتی چروک نمی خورند خیلی خواستار پیدا کرد.

پارچه پرشیا الوان لنین

در صورتیکه نخ کار زیاد بشود برای مثال پنبه یا ویسکوز چروک محصول تولید شده هم بیشتر می شود. استفاده از پارچه پرشیا می توان گفت کار پدر و مادر بچه ها را راحت کرد. بصورتی که پس از اینکه لباس مورد نظر شستشه می شد (از آنجایی که لباس چروک نمی خورد معروف شده بود به لباس های بشور و بپوش و نیازی نبود که زمانی برای اتوکشی این لباس ها هزینه می شد). برای همین استفاده از این نوع پارچه ها بین مردم خیلی زیاد شد. عیبی که این نوع پارچه ها دارند این است که چون مواد هستند با پوست بدن سازگاری ندارند. در کشورهای دیگر طوری این پارچه ها تولید می شوند که به میزان لطافت پارچه افزوده می شود و آزاردهندگی پارچه کمتر می شود.

پارچه پرشیا ساده اصفهان

 

پارچه پرشیا و یا مکانیک در ایران

در ابتدا پارچه پرشیا با رنگ طوسی وارد کشور ایران شد. در گذشته تنوع رنگ در مدارس کم بود و واردات این محصول مورد استقبال قرار گرفت بعدها طبق سفارش فروشندگان به کارخانه های تولید کننده تایوانی رنگ های متنوع تری تولید شد.رنگهای نوک مدادی ، یاسی ، قهوه ای و مشکی وارد بازار شد. در مقایسه با ترگال پارچه پرشیا کار نوین و کار جدیدی محسوب می شد و مدارس هم به عنوان خریدار عمده از این موضوع استقبال کردند. مزیت پارچه پرشیا این بود که مقاومت زیادی داردو به راحتی پاره نمی شود و همانطور هم قبلا گفته شد نیاز به اتوکشی نبود در نتیجه رضایت خانواده ها را برآورده می کرد و با توجه به اینکه با ترگال تفاوت داشت مورد استقبال قرار گرفت. زمانی که تولیدکنندگان پارچه ایرانی متوجه شدند که چنین پارچه ای با چنین مزیت هایی وارد بازار ایران می شود و مشتریان عمده ای همچون مدارس را به خود اختصاص می دهد. آنها شروع کردند که پارچه پرشیا را تولید کنند. در ابتدای تولید پارچه های پرشیا ایرانی به مانند پارچه های پرشیای تایوانی لطافت لازم را نداشت. تفاوت تکنولوژی تولید چنین تاثیری را ایجاد می کرد.در سالهای گذشته به دلیل پایین بودن نرخ دلار فضای رقابتی بین پارچه های تولید شده توسط تایوان و ایران کم بود و مردم بخاطر لطافت و میزان ضخامت از پارچه های تایوانی استقبال می کردند. در اینجا بود تولیدکنندگان ایرانی به این فکر افتادند که بتوانند که پارچه های پرشیا را نرم تر کنند و قیمت آنها را رقابتی تر کنند. بنابراین می توان گفت که بعد از مدتی مردم بخاطر لطافت نسبی ایجاد شده در پارچه های پرشیا ایرانی به سمت این پارچه رو آوردند و همچنین تولیدکنندگان سعی کردند که ضخامت پارچه های مورد نظر را بالا ببرند و به خواص فیزیکی پارچه تایوانی نزدیک کنند. پس از مدتی به واسطه بالا رفتن قیمت دلار تفاوت زیادی بین قیمت پارچه های ایرانی و تایوانی ایجاد شد و با توجه به این فضا برای مردم تهیه پارچه پرشیا ایرانی مقرون به صرفه تر از پارچه تایوانی تلقی گردید. از طرفی واردات پارچه های خارجی از طرف دولت ممنوع شد و واردات خیلی کمتر شد.دلیل دیگری که پارچه ایرانی مورد استقبال مشتریان قرار گرفت این بود که پارچه های داخلی در دسترس تر بودند.به این مفهوم که وقتی وارد کننده یک پارتی جنس وارد می کرد. و بعد از اینکه فروشش را انجام می داد شاید برای واردات بعدی پارچه اقدامی نمی کرد چون با اخر فصل روبرو می شود و اگر می خواست حجم بالایی از پارچه ها را وارد کند این موضوع برای وارد کننده مقرون به صرفه نبود و از طرفی اگر می خواست حجم کمی از پارچه را وارد کند با هزینه باربری و هزینه سربار اضافی روبرو خواهد شد در نتیجه این حجم برای وارد کننده به صرفه نبود. بنابراین آخر فصل کاری مدارس با کمبود این پارچه ها مواجه می شود.

پارچه پرشیا چهارخونه

 

پارچه پرشیا (مکانیک) از پر مصرف‌ترین پارچه های مورد استفاده در پوشاک مدارس و مانتو است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *