پارچه پشمی

پارچه پشمی

آيا درباره پارچه پشمی اطلاعاتی دارید ؟

اصولا لباسهایی که از پارچه پشمی تولید می شوند از جنس کلفت تری برخوردار هستند و به عنوان محافظ خوبی برای بدن در برابر سرما بکار می روند . از این رو از این نوع لباسهای تولید شده با پارچه پشمی برای فصل زمستان استفاده می شود. پشم پوششی است که شیک و لوکس به حساب می آید شاید بتوان گفت در گذشته تنها ثروتمندان و بزرگان بوده اند که توانایی خرید و تهیه این نوع پوشش را داشتند اما امروزه پارچه پشمی به پوششی بدل شده است که همگان توانایی استفاده از آن را دارند. پارچه پشمی از هر جنسی که باشد می تواند هشتاد درصد هوا را درون خود حفظ کنند، این پارچه ها به شکل عایق عمل می کنند. همین امر سبب گرم شدن بدن می شود. اگر پوست شما خشک است بهتر است در زیر لباسهای تهیه شده از پارچه پشمی از لباسهای نخی استفاده کنید تا در اصطلاح لباس پشمی پوست شما را نخورد و پوست را دچار حساسیت نکند. برای کودکان و نوزادان توصیه می شود از پارچه پشمی ظریف استفاده کنید. پارچه های پشمی چروک نمی شوند از طرفی دوام و استحکام زیادی دارند.از آنجایی که پشم اشعاع نور فرابنفش را از خود عبور نمی دهد می توان گفت برای سلامتی بسیار مفید است.  انواع لباسهای پشمی که می توان به آن اشاره کرد عبارتند از :

 

 • شال
 • روسری
 • مانتو
 • پالتو
 • دستکش
 • کلاه
 • چکمه
 • پلیور
 • پیراهن
 • شلوار
 • پالتو
 • کت
 • جوراب
  گوسفند مرینوس - نژادی است که بیشترین پشم از این گوسفند به دست می آید
  گوسفند مرینوس – نژادی است که بیشترین پشم از این گوسفند به دست می آید

   

   

   

   

  کلاه پشمی برای محافظت از سر در برابر سرمای فصل زمستان
  کلاه پشمی برای محافظت از سر در برابر سرمای فصل زمستان
  پلیور پشمی
  یک زن پلیور پشمی پوشیده است

انوع پشم و لباس های پشمی

پارچه های پشمی تار و پودی مقاوم و ضخیم دارند این یکی از دلایلی هست که از این نوع پارچه برای فصل سرما استفاده می شود . از آنجایی که استفاده از پارچه های پشمی دامنه وسیعی دارد باید گفت این پارچه ها می توانند ازجنس موهر ، آنگورا(پوست خرگوش) وکشمیر(موی لاما و بز) و  پشم گوسفند باشند. باید گفت پارچه های کشمیری نه تنها پارچه های گرانقیمت و نفیس محسوب می شوند بلکه جز پارچه هایی هستند که مصرف بالایی دارند این نوع پارچه ها از موی نوعی بز که در منطقه کشمیر زندگی میکند تهیه می شود. اولین تولید کننده این پارچه های نفیس و گرانبها کشور چین است . الیافی که از موی نوعی بز و خرگوش آنگورا گرفته می شود پارچه موهر نام دارد در مقایسه با پشم گوسفند این نوع پارچه فاقد هرگونه برجستگی بر روی سطح تار است. الیاف پارچه موهر دارای فلس هایی است که به سطح تار چسبیده اند شکل و طرز قرارگیری این فلس ها بر روی تارها و همینطور حرکت کردن آنها باعث شفافیت ، جذب نگاه و درخشندگی پارچه موهر می شود.همچنین این پارچه از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است.این پارچه نسوختنی است و رطوبت را زود جذب می کند و دیر از دست می دهد. این پارچه کمتر چروک می شود و رنگ آن تغییر پذیر نیست. ویژگیهای این پارچه به گونه ای است که باعث شده است که مشتریان زیادی را جذب خود کند . پارچه های موهری در مقایسه با پارچه های کشمیری از قیمت پایین تری برخوردار هستند کشورهای آفریقای جنوبی ، آمریکا، ترکیه، آرژانتین، استرالیا و نیوزلند بزرگترین تولیدکنندگان موهر در جهان به شمار می آیند.نوع دیگری از پارچه های پشمی که می توان نام برد پارچه فوتر است. پارچه نمد مانندی است که نوعی بافت سنتی است و از پشم بدست می آید.پارچه های فوتر کاربرد زیادی دارند و بخاطر نوع جنسی که دارند مصرف بالایی دارند. کلمه “فوتر” کلمه ای است که که در کشور فرانسه بیشتر رواج دارد. خیلی جالب است که استفاده از این کلمه برای ایرانیان نیز رواج دارد. برای خرید این نوع پارچه باید دقت کرد پارچه ای خریداری شود که از مرغوبیت بالایی برخوردار باشد و با گذشت زمان یا در اثر شستشو دچار رنگ پریدگی و همچنین گلوله نشود (که در اصطلاح ممکن است گفته شود جنس این پارچه به گونه ای است که گوله گوله می شود). برای تولید این پارچه ممکن است از الیاف طبیعی یا الیاف مصنوعی نیز استفاده شود.معمولاً پالتوهای پشمی از پشم گوسفند، پشم شتر و الیاف بدست آمده از پیلۀ کرم ابریشم تولید می شوند،اما پالتوهای زنانه ای که دارای پارچه پشمی فوتر هستند از الیاف مصنوعی و غیر طبیعی به دست می آیند و طی فرآیند خاصی در صنعت نساجی تولید می شوند.پالتوهای فوتر زنانه در مقایسه با پالتوهای پشمی خیلی گران قیمت نیستند و مصرف کننده بالایی دارند. پالتوهای فوتر رنگ های متنوعی دارند و اتوکشیدن آنها آسان است.این پالتوهای بسیار راحت و گرمی هستند.

پالتوی پشمی فوتر
یک زن پالتویی از جنس پارچه پشمی فوتر پوشیده است
کت فوتر بر تن یک مرد
کت فوتر مشکی تولید شده از پارچه پشمی بر تن یک مرد
کت فوتر مشکی بر تن یک مرد
کت فوتر مشکی بر تن یک مرد

توصیه ها و نکات ایمنی در خصوص نگهداری از پارچه های پشمی

۱. لباس هایی که از جنس پشم گوسفند هستند از استحکام خوبی برخوردارند . تنها می بایست در هنگام شستشو با توجه به دستورالعمل ها از آنها مراقبت کنیم. این نوع لباسها را می‌توان در ماشین لباسشویی انداخت و با حرارت سی درجه سانتی‌گراد شست. بهتر است قبل از انداختن این لباس‌ها درون ماشین، آنها را در پارچه‌ای توری بپیچید و مچاله کنید تا گشاد و وارفته نشوند.

۲. پس از اتمام شست‌و شو، از آویزان کردن لباس پشمی خودداری کنید، بلکه آن رادر نقطه‌ای مچاله کنید تا آب آن کاملا برود.بعد می‌توانید برای اینکه لباس خشک شود آن را پهن کنید. 

۳.در مورد لباس‌های کشمیری، موهری و آنگورایی به منظور شستشو  شرایط فرق می‌کند.  در مورد استفاده از لباس‌های کشمیری، پوشیدن و درآوردن آرام آنها از تن است.توصیه بعدی این است که نباید لباسهای کشمیری را از گیره چوب لباسی آویزان کرد. این عمل باعث جا انداختن بر روی لباس می شود.اگر بر روی لباس کشمیری تان آثاری از کرک دیدید بهتر است آنها را از روی لباس بردارید فراموش نکنید می تونید از یک برس نرم برای این عمل استفاده کنید. حتی به جهت کشیده شدن برس برای انجام مطلوب این عمل توجه کنید.

۴. در مورد لباس‌هایی از جنس پارچه های موهری و آنگورایی بهتر است بعد از اینکه این لباسها را از تن در می آورید، آن را درون ساک پلاستیکی گذاشته و به مدت یکی دو ساعت درون یخچال قرار دهید و یک تا دو ساعت قبل از پوشیدن آنها را بیرون بیاورید تا گرم شوند همچنین برای شستن این نوع لباسها از آب سرد استفاده کنید و آنها را با دست بشویید و سپس آب آنها را کامل بگیرید تا آب درون آنها سبب تغییر فرمشان نشود.

۵.برخی از پودرها مخصوص  شستن لباس‌های پشمی هستند. توصیه می‌شود از این پودرها برای شستن لباسها استفاده کنید.

۶.برای شستن لباس های پشمی مخصوصا پالتوهایی از جنس فوتر آنها را به خشکشویی بسپارید، در صورتی که خودتان می خواهید عمل شستشو را انجام دهید با توجه به رنگ پارچه پشمی حتما دقت کنید که از مایع شستشوی مناسبی استفاده کنید و لباس را با آب سرد بشویید. حالت Wool به معنای پشم بر روی ماشین لباسشویی نمایانگر آن است که برای شستن لباسهای پشمی می توانید از این حالت استفاده کنید. پس از اتمام کار ماشین لباسشویی لباس فوتر مورد نظر را از چوب لباسی آویزان کنید و با برس آن لباس را شانه بزنید. اغلب اگر پالتو یا لباس های پشمی و فوتر را بعد از انجام عمل شستشو خیلی محکم بتکانید و با چوب لباسی از بند رخت آویزان کنید احتیاجی به اتوکشی نخواهند داشت. اما در صورتی که چروکی را بر روی این لباس ها مشاهده کردید. می توانید برای اتوکشی با قراردادن اتو در حالت Wool این عمل را انجام دهید. اگر در این خصوص اطلاعات و تجربه ای ندارید می توانید انجام این کار را به خشکشویی بسپارید.

نمونه ای از یک پالتو دوخته شده با پارچه پشمی بر تن یک مرد
نمونه ای از یک پالتو دوخته شده با پارچه پشمی بر تن یک مرد
کت دوخته شده از پارچه پشمی
کت دوخته شده از پارچه پشمی
لباس دوخته شده از پارچه پشمی زنانه
لباس دوخته شده از پارچه پشمی زنانه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *