پارچه کت و پارچه کت و شلوار – انواع طرح های پارچه کت

کت و شلوار

پارچه کت و شلوار

کت و شلوارهای مردانه یا زنانه که اغلب در بازار یافت می شوند با استفاده از پارچه هایی از جنس پارچه فاستونی ، پارچه کرپ و پارچه پشمی دوخته می شوند. بر اساس فصلی که کت و شلوار مورد نظر قرار است پوشیده شود جنس پارچه مربوط به آن کت و شلوار تغییر خواهد کرد به عبارتی می توان گفت پارچه ها نازک تر یا کلفت تر خواهند شد.کت و شلوار  به عنوان لباس رسمی مردان در تمام جهان تلقی می گردد. به عبارتی می توان گفت مردان از این نوع لباس در مهمانی ها ، فضای کاری ، سازمانها ، جلسات اعم از جلسه مصاحبه یا جلسات مربوط به همایش و سمینارها و جلسات مربوط به مذاکره در خصوص انعقاد فراردادهای کاری استفاده می کنند. در ایران صرفا خانم های محترم ایرانی از کت و شلوار برای شرکت در مهمانی ها استفاده می کنند. اما در خارج از ایران خانم ها از این نوع لباس در محیط کاری و سازمانی نیز استفاده می کنند که استفاده از کت و دامن  نیز می تواند جایگزین این لباس باشد. کت و شلوارها می توانند به لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت باشند . آن چیزهایی که می توانند بر روی قیمت کت و شلوار تاثیر بگذارند شامل برند ، زبردستی خیاط در استفاده از تکنیک های دوخت کت و شلوار ، جنس پارچه استفاده شده برای کت و شلوار هستند. جنس پارچه ای که برای دوخت یک کت و شلوار مردانه بکار می رود یکی از مهمترین عواملی است که می تواند بر روی قیمت آن تاثیر بگذارد.استفاده از جنس خوب برای این نوع لباس قطعا بر روی طول عمر لباس تاثیر خواهد گذاشت. برای مثال در کشور ایران پارچه های فاستونی مطهری ، مقدم از مهمترین برندهای ایرانی هستند که برای دوخت کت و شلوار استفاده می شوند. معمولا خیاطان زبردست از پارچه های مرغوب برای دوخت کت و شلوار استفاده می کنند. تا اینجا فهمیدیم که انتخاب جنس پارچه استفاده شده برای کت و شلوار به لحاظ مقاوم بودن آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

کت و شلوار
کت و شلوار

انواع پارچه های مورد استفاده برای دوخت کت و شلوار

 

 • پارچه پشمی

همانطور که از نام این نوع پارچه به نظر می رسد .پارچه پشمی پارچه ای است که مناسب فصل سرد زمستان هست .اما شاید بتوان گفت کت و شلوار دوخته شده با این نوع پارچه نه تنها می تواند انقدر شیک، زیبا و شایسته باشد ، بلکه این نوع کت و شلوار به لحاظ استحکام خوب طوری هست  که می توان آن را در تمامی فصول سال پوشید. البته باید به این مهم اشاره کرد در خصوص پارچه های پشمی میزان ضخامت یا به عبارت گرماژ این نوع پارچه ها هم می توانند با هم متفاوت باشند. در نتیجه با اشاره به این نکات وزن پارچه نیز می تواند متفاوت باشد.

ویژگی های پارچه پشمی

 • این نوع پارچه ها بدلیل خاصیتی که پشم دارد آب را به خود جذب نمی کنند.
 • پارچه های پشمی از درخشش برخوردار هستند. استفاده از این پارچه ها برای دوختن کت و شلوار باعث می شود این نوع لباس از زیبایی دوچندانی برخوردار شود.
 • پارچه های پشمی به لحاظ ضخامت پارچه مورد نظر می توانند عایق حرارتی مناسبی برای فصول سرد باشند و می توانند به عنوان پوششی مورد استفاده قرار گیرند که عایق گرما هستند.
 • پارچه پشمی به خاطر نوع بافتی که دارد می تواند زیبایی خاصی را به پارچه ببخشد. از طرفی این نوع پارچه ها را می توان در طرح های مختلف در بازار پیدا کرد. برای مثال این طرح ها می توانند به شکل پارچه های پشمی راه راه یا چهارخانه ریز و درشت باشند.
 • پارچه های پشمی به خاطر نوع جنس و ساختار تار و پودی آنها، از استحکام  و صلابت بالایی برخوردار هستند
 • تنوع در پارچه های پشمی بسیار زیاد است در نتیجه می توان  کت و شلوارهای متنوعی از این نوع پارچه ها دوخت.
 • استفاده از خشکشویی و اتوشویی برای شستشو و اتو کردن این لباس ها  ضروری به نظر می رسد .
 • کت و شلوار
  کت و شلوار

 

 

 • پارچه نخی

نوع دیگری از پارچه ها که برای دوخت کت و شلوار از آنها استفاده می کنند پارچه های نخی هستند . این نوع پارچه ها در مقایسه با پارچه های پشمی قیمت بالایی ندارند. پارچه های نخی از جمله پارچه های هستند که کت و شلوارهای معمولی با این نوع پارچه ها دوخته می شوند. این نوع پارچه ها می تواند کیفیت های متفاوتی را در بر داشته باشند. به نظر می رسد به لحاظ جنسی که این نوع پارچه ها دارند در مقایسه با پارچه های پشمی از ضخامت و استحکام مناسبی برخوردار نیستند.از طرفی این نوع پارچه ها در مقایسه با پارچه های پشمی به لحاظ وزن می توانند سبکتر باشند.افرادی که می خواهند از کت و شلوارهای معمولی استفاده کنند و آن ها را دائما عوض کنند می توانند از پارچه های نخی برای کت و شلوارهای خود استفاده کنند. پارچه های نخی نسبت به پارچه های پشمی قیمت چندانی ندارند و همچنین لازم به ذکر است پارچه های نخی که از آن ها برای دوخت کت و شلوار استفاده می شود دارای درجه بندی متوسط تا عالی هستند.

 

ویژگی های پارچه های نخی

 • عبور دهنده مناسب جریان هوا : این نوع پارچه ها ، به دلیل قابلیتشان در عبور جریان هوا بسیار مناسب استفاده در فصلهای گرم سال هستند.عدم وجود مواد شیمیایی در این نوع پارچه ها باعث شده است که هنگامی که از این پارچه ها برای دوخت کت و شلوار استفاده می شود بدن انسان در این  لباس عرق نمی کند و همچنین در فصل هایی همچون تیر ، مرداد اگر از این لباس در مهمانی استفاده شود بدن را خنک نگه می دارد.
 • نگهداری و محافظت : برای شستشوی کت و شلوارهای دوخته شده با پارچه نخی در مقایسه با پارچه های پشمی می توان از ماشین لباسشویی خانگی استفاده کرد و نیازی به استفاده از خشکشویی نیست با این حساب می توان در هزینه ها نیز صرفه جویی کرد. اما در صورتی که در خصوص شستشوی این نوع لباس تجربه مناسبی ندارید شستشوی آن را به نزدیکترین خشکشویی بسپارید.
 • مناسب سفر: کت و شلوارهای دوخته شده با پارچه نخی از آنجایی که نیاز به مراقبت خاصی ندارند و سبک هستند بسیار مناسب استفاده در سفر هستند  و می توان به آسانی از آنها استفاده کرد.

 

 • پارچه ابریشمی

یکی از انواع پارچه ها هستند که نه تنها تولید این نوع پارچه ها سخت است بلکه لباسهایی که با این نوع پارچه ها دوخته می شوند بسیار نفیس و گرانقیمت هستند. از آنجایی که تار و پود پارچه های ابریشمی بسیار نازک و لطیف هستند. معمولا دوزندگان لباس از این نوع پارچه ها برای آستر کت و شلوارها استفاده می کنند در ادامه به برخی از ویژگی های این نوع پارچه برای دوختن کت و شلوار اشاره می شود.

 • این نوع پارچه ها بسیار سبک و ظریف هستند. این نوع پارچه ها در برابر پارگی از مقاومت چندانی برخوردار نیستند . با توجه به این ویژگی این نوع پارچه برای دوخت کت و شلوار مناسب به نظر نمی رسد. از طرفی پارچه های ابریشمی در زمره پارچه های بسیار راحت و خنک محسوب می شوند این پارچه ها به راحتی می توانند جریان هوا را ازخود عبور دهند  به همین خاطر مناسب استفاده در فصول گرم هستند.
 • کت و شلوار
  کت و شلوار
 • پارچه کتان

یکی دیگر از انواع پارچه هایی که برای دوخت کت وم شلوار بسیار مورد استفاده قرار می گیرند پارچه های کتان هستند. کت و شلوارهایی که در دوخت آنها از این پارچه ها استفاده می شود کت و شلوارهای شیک و لوکس محسوب می شوند.

ویژگی های پارچه های کتان

 • بافت تار و پودی پارچه : از آنجایی که این نوع پارچه ها بافت نرم تری نسبت به پارچه های نخی دارند، در نتیجه از انعطاف پذیری و راحتی بیشتری نسبت به پارچه های نخی برخوردارند . از کت و شلوارهای مورد نظر بیشتر در مجالس و مهمانی های غیر رسمی استفاده می شود. نوع بافت این پارچه به گونه ای است که می توان برای دوخت کت و شلوارهای اسپرت از آن استفاده کرد.
 • میزان چروک پذیری : نوع بافت این پارچه به گونه ای است که کت و شلوارهای دوخته شده با آن میزان چروک پذیری بالاتری خواهند داشت . در پارچه های نخی معمولا بخش هایی که چروک می شوند روی بافت پارچه کاملا مشخص هستند اما در پارچه های کتان به این شکل نیست . در خصوص اتوکشی باید توجه داشت در صورتی که یک بخشی از پارچه را زیاد اتو کنیم با این کار عمر کت یا شلوار مورد نظر را کاهش خواهیم داد.
 • میزان عبور جریان هوا :این پارچه ها سبک هستند. همچنین به دلیل نوع جنس و ماهیتی که دارند مناسب استفاده در فصول گرم سال هستند. از طرفی این پارچه می تواند جریان هوا را به راحتی از خود عبور دهد در نتیجه جز پارچه های خنک محسوب می شوند.
 • میزان جذب : این پارچه ها آب کمی را به خود جذب می کنند در صورتی که این پارچه ها خیس شوند زود خشک می شوند.
  کت و شلوار

   کت و شلوار

انواع کت

 • کت یقه بلیزری :(‌Blazer Jacket) یکی از انواع یقه های انگلیسی است که در کت و پالتو مردانه و زنانه کاربرد دارد
 • کت تک : لزومی ندارد حتما با شلواری که با کت و شلوار پوشیده می شود یکسان باشد. این نوع کت که شلوار ندارد می تواند همراه با لوگوی سازمان یا مدارس مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کت اسپرت : (Sport Jacket)می تواند هم در مجالس رسمی و بیشتر در مجالس غیر رسمی پوشیده شود. چنین کتی در گذشته برای شرکت در مسابقات یا هنگام شکار پوشیده می شد.
 • کت شام : (Dinner Jacket)کت شام یا دینر جکت کتی هست که برای مراسم رسمی پوشیده می شود. همانطور که از نامش پیداست در مراسمی مورد استفاده قرار می گیرد در آن مراسم شام سلف می شود.
 • کت اسموکینگ :(Smoking Jacket) همانطور که از نام این کت پیداست زمانی استفاده می شود که فرد می خواهد سیگار یا پیپ بکشد. این کت که می تواند از جنس مخمل یا ابریشم باشد. دارای یقه شال هست و سر آستین آن برگردانده می شود.
 • کت مِس :(Mess Jacket) دقیقا مانند کت دنباله دار است که از کمر به پایین این  نوع کت بریده شده است . این کت بیشتر در مراسم نیمه نظامی پوشیده می شود. امروز به عنوان لباس پیش خدمت رستوران یا گارسون استفاده می شود در نتیحه خیلی مورد استقبال عموم نیست.
 • کت نِهرو :(Jacket Nehru)این لباس از بالا تا قسمت لگن کشیده می شود و دارای یقه ماندارین است . هم توسط زنان و مردان قابل پوشیدن است اما بیشتر مردان از ابن نوع کت استفاده می کنند.  نام این کت از نام اولین نخست وزیر کشور هند جواهر لعل نهرو گرفته شده است .
 • کت نورفولک:(Norfolk Jacket) این کت اغلب دارای یک ردیف دکمه بوده و یک کمربند دارد با بسته شدن روی یک دکمه سفت می شود و از طرفی بر روی سینه دو جیب دارد. در گذشته از این کت برای شکار استفاده می شده . امروزه از این مدل کت ها برای یونیفرم پلیس استفاده می گردد.
 • کت و شلوار
  کت و شلوار

انواع مدل چاک در کت

دو چاک: کت های دو چاک در اصطلاح کت های چاک از بغل نیز گفته می شود. این مدل کت در کت و شلوار های مردانه هنگام نشست و برخاست کمترین محدودیت را برای فرد ایجاد می نماید لذا بیشترین فروش در میان انواع دیگر را دارا می باشد.

تک چاک: این مدل کت که چاک آن درست در قسمت میانی و در پشت کت قرار دارد به مدل امریکایی مشهور است و به جهت راحتی در هنگام استفاده یک حالت معمول را داراست.

بدون چاک: بازیگران هالیوودی عموما بیشترین طرفدار این مدل کت می باشند. این مدل کت محدودیت های زیادی را هنگام استفاده از آن مثلا هنگام نشستن در ماشین و یا پشت میز کار ایجاد می نماید.

دکمه های کت مردانه

تک دکمه: کت های تک دکمه خیلی متداول نیستند. اگر خواستید چهره ای متفاوت از خود به نمایش یگذارید این مدل کت تا حد زیادی برای این منظور کارآمد است. اگر قصد داشتن تنها یک دست کت و شلوار در کمد لباس هایتان را دارید به شما پیشنهاد این مدل داده نمی شود.
دو دکمه: مدل کت های دو دکمه ظاهری کلاسیک دارند و برای طیف وسیعی از مردان مناسب است. ذکر بستن تنها دکمه بالایی این مدل کت هنگام ایستاده صحیح است و بهتر است دو دکمه همزمان بسته نباشند.

سه دکمه: کت های سه دکمه از سال های نه چندان دور گذشته معروف و شناخته شدند و امروزه نیز بطور وسیعی مورد استفاده آقایان می باشند. هنگام پوشیدن این مدل کت تنها می بایست دو دکمه از سه دکمه آن در حالت ایستاده بسته باشند به این ترتیب که یا دو دکمه بالایی یا دو دکمه پایینی بسته شده باشند.

چهار دکمه و یا بیشتر: کت های یک طرف دکمه دار با چهار دکمه و یا بیشتر در حال حاضر مورد توجه برخی آقایان قرار دارند.

کت و شلوار
کت و شلوار

سبک های مختلف کت

دو طرف دکمه دار(Double-breasted): کت های دو طرف دکمه دار همواره شیک و به روز هستند و ظاهری متمایز دارند. انتخاب این مدل به مردان جوان تا حد امکان توصیه نمی شود همچنین به مردانی که چهارشانه هستند نیز توصیه نمی شود زیرا آن ها را عریض تر نشان می دهد. کت های دو طرف دکمه دار ۶ دکمه برای افراد به غیر از دو دسته ذکر شده بسیار شیک و مناسب است. بستن تمامی دکمه ها همواره جلوه بهتری در این نوع کت به همراه دارد.

یک طرف دکمه دار(Single-breasted): این مدل قابل استفاده تمامی مردان است. در حالتی که شما این مدل کت را انتخاب نمودید می بایست در مرحله بعد راجه به تعداد دکمه های آن تصمیم بگیرید.

پارچه فاستونی به کار رفته در کت و شلوار

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *