پارچه پیراهن و معرفی انواع پارچه پیراهنی مردانه و پارچه پیراهنی زنانه و پارچه پیراهنی مجلسی

پارچه پیراهن

پارچه پیراهن و معرفی انواع پارچه های پیراهنی

خواننده محترم در اینجا هدف پارچه بازار این است که انواع پارچه های متداولی که برای انواع پیراهن های مختلف مثل پیراهن های مجلسی ، پیراهن های مردانه ، پیراهن های زنانه استفاده می شود را توضیح دهیم . شما با مطالعه و بررسی دقیق ویژگی های این پارچه ها حتما خواهید توانست با آگاهی بیشتر پارچه پیراهن و یا پیراهن  ایده آل خود را انتخاب کنید و آن را خریداری کنید. پارچه های پیراهنی می توانند برای دوخت انواع پیراهن های مجلسی، مردانه و یا پیراهن زنانه استفاده شوند.ذکر این نکته مهم است که پیراهن های زنانه ای که شبیه پیراهن های مردانه هستند و بانوان محترم از آنها استفاده می کنند در ایران با نام شومیز شناخته می شوند . بافت این پارچه ها ممکن است از الیاف طبیعی و یا الیاف مصنوعی و یا ترکیبی از هر دو باشد. می‌توان گفت که این پارچه ها را در بازار می‌توان با عرض های گوناگونی پیدا کرد اغلب این پارچه ها در عرض های یکصد و پنجاه سانتیمتر و یک یکصد و پنجاه و پنج سانتیمتر قابل خریداری هستند این پارچه ها معمولاً در انواع ساده و طرحدار تولید می‌شوند و مورد استفاده مصرف کنندگان قرار می گیرند. حتما برای خریداری این پارچه‌ها به کیفیت آنها توجه داشته باشید دقت کنید توصیه پارچه بازار به شما خواننده محترم این است که توجه کنید که این پارچه ها را بخوبی با دست لمس کنید تا از جنس آنها مطمین شوید، لمس کردن این حس را برای شما تداعی خواهد نمود که در پارچه مورد نظر از چه نوع الیافی اعم از طبیعی یا مصنوعی استفاده شده است که در صورت وجود الیاف طبیعی در پارچه نرمی مشهودی را حس خواهید کرد و همچنین رنگ ، زیبایی و طرح و نوع بافت آنها را با حس بینایی خود واکاوی کنید. هر طاقه پارچه پیراهنی ممکن است دارای متراژ ۴۰ یا ۵۰ باشد.با توجه به بروز جنبه مد گرایی در جامعه تولیدکنندگان عرصه پوشاک و صنعت نساجی همواره در مسیری حرکت می کنند تا بتوانند سلایق مشتریان خود را به بهترین وجه درک کنند و نیازهای آنها را در این حوزه برآورده کنند.  در بازار می توانید ترکیب متفاوتی از الیاف طبیعی و یا الیاف مصنوعی را پیدا کنید که پارچه پیراهنی با آنها تولید شده است برخی از انواع این ترکیب ها را در ادامه می بینید. 

  • پلی استر پنبه – پلی استر پنبه
  • فلامنت – پلی استر – ویسکوز
  • فلامنت – پلی استر پنبه
  • فلامنت – پلی استر – پنبه
  • فلامنت -پنبه
  • ویسکوز – ویسکوز
  • پلى استر – پنبه
  • پلی استر – ویسکوز
پارچه پیراهن دنیم یا جین
پارچه پیراهن دنیم یا جین
پیراهن نخی راه راه و ساده
پیراهن نخی راه راه و ساده

حال می خواهیم در اینجا انواع پارچه های پیراهنی برای شما معرفی کنیم که در پایین به طور کامل در خصوص این پارچه ها توضیح داده شده است . 

۱. پارچه پیراهن برودکلاس : این پارچه که مخصوص لباس های پیراهنی هست با نام برودکلاز و یا برودکلوز نیز شناخته می شود. نام این پارچه که برگرفته از زیان انگلیسی است در آن زبان به این شکل نوشته می شود. Broadcloth . برودکلاس پارچه ای متراکم و بافته شده است که به لحاظ تاریخی از پشم تولید می شود. همینطور می توان گفت بافت این پارچه همانند پارچه پوپلین اما با انسجام بیشتر است. مزیت مورد نظر باعث می شود که پیراهن دوخته شده با این پارچه پیراهنی از ایستایی مناسب برخوردار باشد و در اصطلاح تن خور خوبی داشته باشد. به طور سنتی بر روی این پارچه توسط چکش های چوبی سنگین در محفظه آب صابون دار کار می شده است .در اواخر دوره قرون وسطا این پارچه در چندین نقطه از کشور انگلیستان ساخته می شده است. در ایالات متحده آمریکا ، برودکلاس نامی جایگزین برای  نوع خاصی از پنبه یا مخلوط پنبه محسوب می شود. برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۲۰ این پارچه از کشور انگلستان به کشور ایالات متحده آمریکا معرفی شد برخی از انواع پارچه های برود کلاس که می توان به آنها اشاره کرد پارچه بنات(Banat) محصول کشور هندوستان و بردیج واتر (‌Bridgwater) به معنای آب شیرین محصول کشور انگلستان ، اسکاتلند و ولز و تامی(Tami) محصول کشور چین هست .

پارچه پیراهنی برودکلاس
پارچه پیراهنی برودکلاس

۲. پارچه پیراهن جناغی : این پارچه برگرفته از نام Twill در زبان انگلیسی هست. اگر دنبال پیراهن مردانه ای هستید که ایستایی مناسب و تن خور خوشایندی داشته باشد. استفاده از پارچه پیراهنی جناغی را به شما توصیه می کنیم. جنس این پارچه از پنبه است و در صورتی که برای پیراهن از این پارچه استفاده کنید. می توانید پیراهن مورد نظر را نیز بدون کت بپوشید. بافت مورب و کج روی این پارچه ها باعث می شود که این پارچه ها به راحتی قابل تشخیص باشند. بافت های مورب بر روی پارچه می توانند ریز و درشت باشند. این نوع پارچه های پیراهنی تقریبا همیشه درخشش خاصی دارند. با توجه به این که میزان درخشش به عواملی همچون بافت ، رنگ و پنبه مورد استفاده بستگی خواهد داشت. این نوع پارچه پیراهنی بافت بسیار محکم و مقاومی دارد . چون بافت مورب پارچه جناغی از بافت پارچه برودکلاس نرم تر است و ارحت تر می توان آن را کشید ، ممکن این پارچه با پارچه ابریشم اشتباه گرفته شود. اتوکشی این پارچه بسیار آسان است و در مقابل چین و چروک از خود مقاومت نشان می دهد.

پارچه پیراهن جناغی
پارچه پیراهن جناغی

 ۳. پارچه پیراهن آکسفورد پین پوینت: این پارچه از نام انگلیسی Pinpoint Oxford گرفته شده است. این پارچه رنگ پذیری خوبی را دارد. در نتیجه می توانید رنگ های گوناگونی از این پارچه را در بازار پیدا کنید. برای رنگ آمیزی این پارچه ها فقط تارهای یک جهت رنگ می شوند و تارهای جهت دیگر بدون رنگ باقی می مانند.این پارچه دارای طرح های متفاوتی دیپلمات ، طرح ساده و چهارخانه است. بافت این پارچه ها دارای ضخامت است . در بازار می توان رنگ های متعددی از این پارچه را پیدا کرد. پارچه های آکسفورد انواع متفاوت و کاربردهای متفاوتی برای دوخت پیراهن دارند که درادامه به آنها اشاره می کنیم. آکسفورد رویال محصول کشور تایلند با بافتی ریز است و به نقاط مختلف دنیا صادر می گردد. آکسفورد پین پوینت ازجنس لطیف و رونمایی رسمی برخوردار است . برخی از پارچه های آکسفورد هستند که از بافت شظرنجی بسیار ریزی برخوردار هستند. این پارچه ها بخاطر بافت منحصر به فردشان به یکی از پارچه های خاص ، برای دوخت پیراهن های مردانه و زنانه تبدیل شده اند. نساجی بروجرد یک از تولید کنندگانی است که اقدام به تولید این نوع پارچه نموده است. یکی از کاربردهای دیگری که این نوع پارچه دارد برای دوخت پیراهن های اسپرت مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه پیراهن آکسفورد پین پوینت
پارچه پیراهن آکسفورد پین پوینت

 

۴. پارچه پیراهن کتان راه راه یا شطرنجی یا چمبری :این پارچه، بافتی ساده دارد بدین معنی که ساختار آن مشابه پارچه برودکلاس است. همان طور که می دانید راجع به پارچه برود کلاس در پاراگراف گذشته توضیح دادیم این نوع پارچه کتان با نخ های سنگین تر، برای جذابیت بیشتر پارچه تولید می شوند همچنین از آنجایی که در این پارچه از نخ های سنگین استفاده می شود می توان گفت که این پارچه مناسب دوخته پیراهن هایی است که برای لباس کار مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب در قسمت پشت پارچه از نخ های سفید رنگ استفاده می شود به گونه‌ای که رنگ اصلی پارچه دارای رنگ متناقض نسبت به رنگ پشت پارچه است . نام این پارچه برگرفته از کلمه انگلیسی chambray است. پارچه پیراهنی راه راه ریز بسیار مناسب افراد چاق می باشد افراد قد بلند بهتر است از این مدل استفاده نکنند. انتخاب پارچه پیراهنی با طرح های راه راه و چهار خانه برای استفاده لباس فرم دانش آمورزان باعث شده فروش این نوع پارچه در نیمه اول سال بازار پر رونقی را تجربه کند. اگر چه گفتیم می توان از این پارچه برای لباس کار استفاده کرد اما وجود طرح راه راه در این نوع لباسها جلوه رسمی تری به پیراهن می بخشد.

پارچه پیراهنی چمبری
پارچه پیراهنی چمبری

 

۵. پارچه پیراهن دنیم: پارچه‌ای دنیم پارچه ای است که اغلب با پارچه جین اشتباه گرفته می‌شود. پیراهن‌های مردانه‌ای که ظاهر جین دارند درواقع از جنس دنیم هستند. مهم‌ترین تفاوت این دو جنس در این است که دنیم دارای بافتی نرم‌تر، سبک‌تر و منعطف‌تر از جین است. از پیراهن‌های مردانه دنیم در هر فصلی می‌توانید استفاده کنید.همه ما پارچه جین را به عنوان  پارچه می شناسیم که برای شلوار جین مورد استفاده قرار می گیرد اما ساخت و ساز پارچه ای به گونه‌ای که این پارچه می تواند به مانند پارچه جناغی باشد اما در این نوع پارچه پیچ و تابی محکم تر خواهید دید احتمالاً این پیچ و تاب درشت تر نیز هست از طرفی پارچه رنگ نیلی دارد. برای تولید پیراهن های جین در اغلب موارد از پارچه های جین یا به عبارتی دنیم استفاده می‌شود اما از نوعی از این پارچه ها استفاده می شوند که بافتی نرم تر  و وزنی سبک تر دارند پیراهن های جین می‌توانند در انواع و اشکال متفاوت تولید شود اما باید به این نکته اشاره کرد که رنگ داخل این پیراهن ها با خارج از آنها متفاوت است . نام این پارچه برگرفته از کلمه انگلیسی Denim می باشد.

پارچه پیراهن دنیم
پارچه پیراهن دنیم

۶. پارچه پیراهن دابی:پارچه دابی بسیار شبیه پارچه ژاکارد است اگر چه می توان گفت پارچه به لحاظ فنی تفاوت‌های بسیاری با پارچه ژاکارد دارد.بعضی از انواع این پارچه از لحاظ ضخامت شبیه پارچه برودکلاس هستند در حالیکه انواع دیگر این نوع پارچه شبیه ها پارچه های جناغی هستند که دارای بافتی ضخیم تر می باشند دردرون بسیاری از پارچه‌های دابی  نوارهایی بافته شده است.برخی از انواع پارچه های دابی دارای رنگ جامد هستند  پارچه هایی که با رنگ های جامد* تولید شده‌اند تمایل دارند که یک الگوی ضخیم یا یک الگوی خال دار بافته شده از رنگ پایه و اصلی پارچه را داشته باشند. نام دابی از کلمه Dobby گرفته شده است. 

پارچه پیراهن دابی
پارچه پیراهن دابی

۷. پارچه پیراهن برودکلاس انتهایی :برودکلاس انتهایی یک نوع بسیار محبوب از پارچه پیراهنی هستند رنگ لباس از کنتراست مشخصی برخوردار است. این پارچه با نخ رنگی در تار و نخ سفید در پود بافته می شود ، این پیراهن ها از راه دور انگار که تار و پودی ندارند و دارای یک رنگ جامد* منحصر به فرد هستند. اما از نزدیک بافت بیشتری دارند و تاروپود پارچه به وضوح نمایان می شود. به طور معمول پارچه ای با وزن سبک تر، انتخاب خوبی برای افرادی است که در آب و هوای گرم زندگی می کنند.

پارچه پیراهن انتهایی برودکلاس
پارچه پیراهن انتهایی برودکلاس

 

۸. پارچه پیراهن فلانل:پارچه های فلانل ، از جمله پارچه هایی هستند که در فصل‌های پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرند به این پارچه ها پارچه های گرم نیز گفته می شود  بیشتر این پارچه ها شبیه پارچه های جناغی و پوپلین هستند اغلب پارچه ها از  صد در صد پنبه تولید می‌شود اما بعضی اوقات می توانند ترکیب پنبه و پشم نیز باشند و حتی گاهی این پارچه ها مخلوطی از پنبه و پشم کشمیری هستند این پارچه ها معمولاً بافت ضخیمی دارند که برای استفاده در هوای سرد بسیار عالی هستند.کلمه فلانل از کلمه انگلیسی Felanel گرفته شده است. 

پارچه پیراهن فلانل
پارچه پیراهن فلانل

۹. پارچه پیراهن ملانژ: پارچه های ملانژ می‌توانند در انواعی از پارچه های جناغی، پوپلین و آکسفورد سلطنتی و غیره قرار گیرند .این پارچه ها با استفاده از نخ های چند رنگی بافته می شوند. که رنگ آمیزی نخ ها طی مکانیزم خاصی انجام می پذیرد. این نخ های منحصر به فرد می توانند ظاهری گرم و ارگانیک را برای پارچه فراهم آورند .پارچه های ملانژ با پارچه های مولین متفاوت هستند. زیرا پارچه‌های مولین از نخ‌های تک رنگ و یکنواخت ساخته می شوند که برای رسیدن به ظاهری چند رنگ به هم پیچیده می شوند . کلمه ملانژ از کلمه انگلیسی Melange گرفته شده است. 

پارچه پیراهن ملانژ
پارچه پیراهن ملانژ

۱۰. پارچه پیراهن اکسفورد کلاس: پارچه آکسفوردکلاس، بسیار شبیه به پارچه آکسفورد پین پوینت است، با این تفاوت که در این پارچه از نخ کمی سنگین تر و بافت سست تر استفاده می شود که تار و پود پارچه را خشن تر جلوه می دهد . این پارچه از بیشتر پارچه ها دوام بیشتری دارد. این ترکیب از یک موج سبد متقارن است که در آن یک نخ ممکن است از دو نخ عبور کند. در ابتدا  از این پارچه برای لباس های ورزشی استفاده می شود، در نتیجه مناسب استفاده برای لباس های خاص و کاربردی محافل مختلف نبوده است، و با این توضیحات همچنین پوشش مناسبی بعنوان لباس اداری و رسمی نخواهد بود. پارچه آکسفورد همیشه برای پیراهن های چوگان دکمه ای سنتی، در کشور ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گرفته است . و هنگامی که کمی  خشک  شده است و چروک دارد آن را بپوشید . هنوز هم این پیراهن عالی به نظر می رسد. کلمه آکسفورد کلاس از کلمه انگلیسی Oxford Cloth گرفته شده است.

پارچه پیراهن اکسفورد کلاس
پارچه پیراهن اکسفورد کلاس

۱۱. پارچه پیراهن پوپلین: پارچه پوپلین پارچه آنچنان به پارچه برودکلاس شباهت دارد که ما در پارچه بازار تصمیم گرفتیم در توصیف این پارچه با پارچه برودکلاس تفاوتی قائل نشویم شما می توانید برای کلیه اهداف اجرایی خود این دو پارچه را یکسان در نظر بگیرید. هر دو پارچه دارای بافتی ساده هستند که باعث می شود آنها کاملاً نازک و صاف به نظر برسند باید به این نکته اشاره کرد که از لحاظ تکنیکی پارچه پوپلین نسبت به پارچه برود کلاس متفاوت است  پارچه های پوپلین می تواند نخ های متفاوتی را در خود داشته باشند در حالی که پارچه های برود کلاس دارای ساختاری متقارن هستند به این عبارت که پارچه های برود کلاس می توانند به صورت یکصد نخ دولایه در رشته های تار و پود خود باشند یعنی در این پارچه ها به صورت صد نخ دو لایه در رشته های تار و صد نخ دو لایه در رشته های پود وجود دارند. اما در پارچه‌های پوپلین وضعیت متفاوت است چرا که این نوع پارچه ها می توانند یکصد نخ دولایه در رشته های تار داشته باشند و شصت عدد نخ یک لایه را در رشته های پود خود جای دهند. نام پارچه پوپلین از کلمه انگلیسی Poplin گرفته شده است.   

پارچه پیراهن پوپلین
پارچه پیراهن پوپلین

۱۲. پارچه پیراهن آکسفورد رویال یا آکسفورد سلطنتی :  پارچه آکسفورد رویال یا اکسفورد سلطنتی در حقیقت همان پارچه ای است که ما آن  را پارچه زیبا می نامیم. اگرچه نام این پارچه مشابه پارچه‌های آکسفورد پین پوینت و آکسفورد کلاس است اما این پارچه ها با یکدیگر مشابه نیستند پارچه آکسفورد رویال ، پارچه های پیراهنی هستند که این پارچه ها دارای درخششی خاص و منحصر به فردی می باشند. این پارچه ها دارای سطح برجسته تری نسبت به پارچه‌های برود کلاس هستند. نام این پارچه از کلمه انگلیسی Oxford Royal گرفته شده است. 

پارچه پیراهن اکسفور رویال
پارچه پیراهن اکسفور رویال

 

۱۳. پارچه پیراهن هِرینگبون :پیراهن های هرینگبن جز پیراهن های محبوب به شمار می آیند ، این پارچه با بافت بیشتر ، برای پیراهن ، لباس و لباس های غیر رسمی استفاده می شوند. هِرینگبون در واقع نوعی چرخش است که وقتی بافته می شود به شکل نوعی شِورون(درچه نظامی روی لباس) ، یعنی شکل حرف “V” در زبان انگلیسی یا عد”۷” در زبان فارسی در می آیند. نام این پارچه از شباهت آن به استخوان های  شاه ماهی ناشی می شود. نام این پارچه در زبان انگلیسی Herringbone است .

پارچه پیراهن هرینگبون
پارچه پیراهن هرینگبون

m

۱۴. پارچه پیراهن سی ساکِر: پارچه ای محسوب می شود که برای تهیه پیراهن های برای هوای گرم مورد استفاده قرار می گیرند . ظاهر این پارچه به گونه ای است که جریان هوا را در هنگام پوشیدن به راحتی از خود عبور می دهد. در نتیجه لباس خوبی برای استفاده در فصل تابستان می باشد. این پارچه ها می توانند رنگ و الگو متفاوتی داشته باشند اما باید گفت که طرح رنگ آبی راه راه  این پارچه جز محبوب ترین پارچه ها است نام این پارچه در زبان انگلیسی Seesucker است.

پارچه پیراهن سی ساکر
پارچه پیراهن سی ساکر

۱۵. پارچه پیراهن لینِن : لینن که به اشتباه به نام لِنین مصطلح شده است  پارچه هایی هستند که از تنفس خوبی برخوردارند به این معنا که به راحتی جریان هوا را از خود عبور می‌دهد این ویژگی پارچه باعث می شود که لباس هایی از این نوع پارچه دوخته شوند که مناسب استفاده برای فصول گرم سال باشند. پارچه های لینن یا لنین پارچه هایی هستند که از الیاف گیاهان فیبردار یا گیاه کتان تهیه می شوند و برای تولید بسیار کارآمد هستند. به طور معمول این پارچه ها برای دوخت پیراهن های نخی مناسب خواهند بود این پارچه ها جزو پارچه‌هایی محسوب می شوند که چروک پذیری بالایی دارند اما انسان در آنها احساس آرامش بیشتری دارد با توجه به اینکه ما ظاهر پارچه‌های کتان یا لینن را دوست داریم اما برخی از افراد هستند که پیراهن های مخلوط پنبه و کتان را ترجیح می دهند زیرا می توانید با این پیراهن ها هم به خنکی لازم برسیم هم پیراهنی داشته باشید که چروک پذیری کمتری دارد .نام این پارچه در زبان انگلیسی Linen می باشد. 

پارچه پیراهن لینن
پارچه پیراهن لینن

۱۶. پارچه پیراهن تولید شده از پنبه مصری،پنبه جزیره دریایی و پنبه پیما آمریکایی: زمانی که در مورد پنبه های مصری وجزیره دریایی و یا پنبه آمریکایی پیما می شنوید بدانید که این موضوع به نوع پارچه بافته شده اشاره نمی‌کند بلکه در این به نوع پنبه ای اشاره می شود که برای ساخت بافت پارچه از آن استفاده می شود. برای بافت پارچه، ما باید به این نکته توجه کنیم که پنبه مصری، پنبه پیما وپنبه جزیره دریایی، همه پنبه هایی هستند که از یک گیاه یکسان تهیه می شوند نام علمی این گیاه گاسیپیوم باربادِنسه هست. اینها در اصطلاح پنبه های مطلوب هستند برای این که طول بیشتری دارند این طول بیشتر به آنها اجازه می‌دهد که به راحتی به دور نخ‌های ظریف تر و محکم تر  بچرخند این مدل پنبه ها که در بالا به آنها اشاره کردیم بعنوان کالاهای خام لوکس در نظر گرفته می شوند پنبه های مصری و پنبه های پیمای آمریکایی به راحتی در دسترس هستند در حالی که پنبه های جزیره دریایی به ندرت یافت می شود.  یک فرم معروف و نادر از پنبه مصری به نام “جیزه 45” وجود دارد که مخصوص برخی از بهترین پارچه های پیراهن جهان – به ویژه پارچه های توماس میسون گلدلین است.این نوعی پنبه بسیار مورد تحسین قرارگرفته است که در بخش خاصی از دلتای نیل وجود دارد، که برای تولید نخ های بسیار زیبا و در عین حال قوی استفاده می شود. پارچه ساخته شده از پنبه جیزه 45 نسبت به سایر پنبه های مصری و پیما آمریکایی از استحکام و مقاومت بیشتری برخوردار است. پنبه پیمای آمریکایی در مقایسه با پنبه مصری اگرچه از طول یکسانی نسبت به این پنبه برخوردار است اما از آنجایی که این پنبه فیبر ضعیفی دارد پارچه ای که از پنبه پیمای آمریکایی تولید می شود نسبت به پارچه تولید شده از پنبه مصری از کیفیت پایین تری برخوردار است. پنبه جزایر پنبه ای در سرتاسر جهان جز پنبه های کمیاب هستند. آن چیزی که باعث می شود پنبه های این مناطق بسیار مطلوب باشد این است که آنها دارای طول زیاد، مقاومت فیبری بالا ، رشد فوق العاده یکنواخت و روشنایی قابل توجه در رنگ هستند. پارچه ای که از این نوع پنبه تولید می شود نسبت به دبگر پنبه ها که توضیح دادیم از استحکام بالاتری برخوردار است. در واقع هر بار که این پارچه شستشو می شود صاف تر شود. بهترین پنبه جزایر دریایی از باربادوس به دست می آید. در این جزیره آب و هوا فوق العاده یکنواخت و مرطوب است و باعث می شود که گیاهان پنبه به طور مداوم در طول سال رشد کنند. برای اطمینان از سطح کیفیت پنبه موجود به صورت دستی تهیه می شوند. برندهایی که در این خصوص ثبت شده اند برند سوپیما و جزیره دریا هستند. اما در صورت خرید مراقب کیفیت این کالای خام باشید.

نمونه یک پارچه پیراهنی مصری
نمونه یک پارچه پیراهنی مصری

۱۷. پارچه پیراهنی  فلورا:استفاده از این پارچه برای پیراهن شیک و خنک مناسب هستند.این پارچه دارای رنگ بندی متنوعی بیش از هفتاد رنگ می باشد. در این پارچه از ۳۵ درصد پنبه استفاده شده است .

۱۸. پارچه پیراهنی تترون: جنس‌های مختلفی از پارچه تترون در بازار پارچه پیدا می شوند، اما تمام آن‌ها برای دوخت پیراهن مردانه مناسب نیستند. به طور کلی تترونی برای این کار مناسب است که دارای بافتی پر تراکم، اما جنسی لطیف باشد. تترون‌هایی که سبک وزن هستند باعث دیده شدن بدن می‌شوند به گونه ای که پیراهن بدن نما خواهد بود و جلوه جالبی نخواهد داشت و این یک ویژگی منفی برای انتخاب جنس مناسب برای پیراهن مردانه محسوب می‌شود. قبل از خرید پارچه تترون حتما آن را با دست لمس کنید و پوشش دهی آن را با قرار دادن دست در زیر آن بسنجید ببینید آیا دست شما از زیر پارچه نمایان می شود یا خیر؟ . وبسایت پارچه بازار در مطلبی دیگر به توضیح پارچه تترون پرداخته است. اگر بخواهیم بطور خلاصه در خصوص این پارچه توضیح دهیم باید اشاره کنیم که این پارچه می تواند ترکیبی از الیاف پلی استر و ویسکوز باشد و با رنگ بندی های متنوعی که می توانید از این نوع پارچه در بازار پیدا کنید می تواند انتخاب خوبی برای پیراهن های زنانه و مردانه می باشد . می توانید پارچه تترون را در عرض های یکصد و پنجاه سانتی متر و ۳ متر در بازار پیدا کنید. وجود کمی مواد در این نوع پارچه می تواند از میزان خنک بودن پارچه بکاهد. علاوه بر پارچه های تترون معمولی می توانید از پارچه های تترون کشی ، تترون چاپی و تترون براق نیز استفاده کنید. از شرکت های تولیدی که در زمینه پارچه تترون پیراهنی فعالیت می کنند می توانیم به محصولات تولیدی بوریا اشاره کنیم در صورتی که قصد خرید پارچه تترون پیراهنی از پارچه بازار را دارید می توانید به بخش محصولات تترون وب سایت پارچه بازار مراجعه کنید و در آنجا محصولات مختلف را بررسی کنید. در سالهای اخیر محصولات آکسفورد و فلورا توجه بسیاری از مصرف کنندگان را بخود جلب کرده است . این پارچه ها محصول کشور تایلند هستند که توسط واردکنندگان پارچه به کشور وارد شده اند. این نکته حائز اهمیت است که امروز در کشور ایران تولید این جنس پارچه با کیفیت مطلوبی در انواع رنگ بندی های مختلف انجام می گردد به گونه ای که قابل رقابت با کالاهای خارجی هستند. 

پیراهن طرح دار
پیراهن طرح دار
مجموعه ای از پیراهن های چهار خانه با طرح های متفاوت
مجموعه ای از پیراهن های چهار خانه با طرح های متفاوت

۱۹.پارچه پیراهنی چهار خانه:پارچه پیراهنی چهارخانه یکی از مدلهای پارچه پیراهنی می باشد که بین آقایان و بانوان محترم ایرانی طرفدار زیادی دارد طرح چهارخانه می تواند به صورت ساده و یا ترکیبی باشد معمولاً پیراهن های دارای طرح چهارخانه  نسبت به سایر پیراهن‌های دیگر فروش بیشتری دارند .کارخانه های نساجی برای تولید پارچه های پیراهنی چهارخانه در طرح ها و در رنگ های متنوع با یکدیگر رقابت می‌کنند معمولاً این کارخانه‌ها یا تولیدکنندگان یک طرح خاص را با پارچه های چهارخانه در چهار رنگ متفاوت تولید می‌کند و آنها را به صورت عمده به فروش میرساند یعنی مشتریان این طرح ها می بایست تمام سری رنگ پارچه مورد نظر را خریداری کنند شاید بتوان گفت که معمولاً  سری دوزها از این روش برای خریداری استفاده می کنند نکته ای که حائز اهمیت است این مهم است که شما می توانید از پیراهن های چهارخانه درشت برای افراد لاغر و از پیراهن های چهارخانه ریز برای افراد چاق استفاده کنیم .

پیراهن(شومیز) چهار خانه رنگی بر تن یک زن
پیراهن(شومیز) چهار خانه رنگی بر تن یک زن
پارچه پیراهن (شومیز) چهارخانه
پارچه پیراهن (شومیز) چهارخانه

۲۰. پارچه پیراهنی تترون ژاپن : یکی از پارچه های مرغوبی که در بازار یافت می شود همین پارچه ژاپنی است.حیف است که از این پارچه نام نبریم. جنس این پارچه آنقدر لطیف است که طرفداران زیادی را بسوی خود جلب کرده است و ذر زمره پارچه های پیراهنی ساده قرار می گیرد. این پارچه انتخاب مثبتی برای تولیدکنندگان پیراهن است.

پارچه پیراهن چهارخانه
پارچه پیراهن چهارخانه

پارچه پیراهن زنانه و پارچه پیراهن مردانه

نکاتی که باید در خصوص استفاده از پارچه های پیراهنی مردانه و پارچه های پیراهنی زنانه در ادامه توسط وب سایت پارچه بازار توضیح داده می شود .میزان استفاده پارچه پیراهنی مردانه در کشور ایران زیاد است دلیل آن این است که پیراهن یکی از لباس های پرمصرف برای آقایان محسوب می شود و آقایان به نسبت بانوان از این نوع  لباس بیشتر استفاده می کنند از طرفی از آنجایی که جمعیت کشور ایران بیش از ۸۰ میلیون نفر میباشد در نتیجه این میزان از  جمعیت نشان دهنده بازار بزرگ پر مصرف برای پیراهن های مردانه و پیراهن های زنانه محسوب می شود .یک موضوعی که باید به آن پرداخت این است که بخشی از پیراهن های مصرفی توسط تولید کنندگان و برندهای معتبر ایرانی و بخش دیگر توسط تولیدکنندگان خارجی تامین می گردد اخیرا با توجه به اینکه واردات پیراهن های مردانه و یا پیراهن های زنانه برای جلوگیری از خروج ارز از کشور با محدودیت مواجه شده است فضای کسب و کار برای تولید کنندگان  داخلی این نوع پیراهن‌ها رونق پیدا کرده است هم اکنون تولید کنندگان داخلی وجود دارند که پیراهنهای مرغوبی همراه با استانداردهای جهانی تولید می کند و می توان گفت برند های فعالی در کشور شکل گرفتند و محصولات رقابتی را در مقایسه با محصولات خارجی، با هزینه ای کمتر و ارزان تر و بدون افت کیفیت تولید می کنند. امروز در بازار ایران شرایطی پدید آمده است که این محصولات و کالاها به صورت آنلاین و  غیرآنلاین فروش می‌رود. مسئله مربوط به محدودیت ورود کالاها، نه‌تنها به کسب و کار تولید کنندگان داخلی رونق بخشیده است بلکه کسب و کار سری دوزها و پارچه فروشان داخلی نیز رونق پیدا کرده است . امروزه تولید و بافندگی پارچه های پیراهنی بخش بزرگی از صنعت نساجی کشور را به خود اختصاص داده است. که واحدهای تولیدی زیادی در استانهای یزد و اصفهان به این مهم می پردازند. حجم بالای تقاضا،تنوع سلایق منجر شده است که در کارخانه های نساجی متراژ زیادی پارچه برای تولید پیراهن های مردانه و زنانه بافته شوند.

پارچه پیراهن
پیراهن چهار خانه بر تن یک پسربچه
پیراهن چهار خانه بر تن یک پسربچه
پیراهن در رنگهای متنوع
پیراهن در رنگهای متنوع

پارچه پیراهن مجلسی زنانه 

این پارچه ها همانطور که از نامش پیداست برای مجالس و مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرند . قطعا این پارچه ها ، پارچه هایی لوکس و گران قیمت هستند . پارچه هایی کرپ ، لمه ، ساتن ، پولکی ، حریر ، ژاکارد ارگانزا و ژاکارد همه پارچه هایی هستند که می توان با آنها پیراهن مجلسی دوخت . 

پارچه پیراهن اطلس :

پیراهن اطلس همانطور همانطور که از نامش پیداست در آن از پارچه اطلس استفاده شده است . این پارچه از ابریشم بافته می شود پیراهن بافته شده از پارچه اطلس جز پیراهن های گرانقیمت محسوب می شود. لباسی که در آن از این پارچه استفاده شده است یک لباس ابریشمی محسوب می شود که روز آن دارای پرز و پشت آن پرزی ندارد شاید بتوان گفت پرز این پیراهن کمتر از پرز پیراهن مخمل است . این پیراهن نقشی ساده دارد و یک سوی آن براق است . سطح آن صاف و کمی شفاف است و پشتی مات دارد. پارچه این پیراهن از جنس پنبه است .

شومیز صورتی رنگ
شومیز صورتی رنگ

 

انواع پارچه های پیراهنی طرح دار :

پارچه های پیراهنی طرح دار به سه دسته تقسیم می شوند که در پایین راجع به آنها توضیح داده می شود. 

۱. پارچه های پراهنی ساده :  معمولا این نوع پارچه ها هیچ طرحی ندارند و عامه پسند هستند و مشتریان زیادی دارند. ترگال ساده ، ترگال کج راه ، تنسل،تترون از جمله پارچه هایی هستند که بعنوان پارچه های ساده برای دوخت پیراهن مورد استفاده قرار می گیرند. 

۲. پارچه های پیراهنی چاپی : این پارچه ها ، از طرف نوجوانان و جوانان مورد استقبال واقع می شود. شاید بتوان گفت این نوع پارچه یک نمونه پارچه ای باشد که برای تولید پیراهن برای این جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پارچه ها چون از ابتدا نخ آنها رنگ آمیزی نشده است و طی مکانیزم خاصی چاپ بر روی پیراهن انجام شده است ممکن است طی شستشو پیراهن رنگ خود را از دست بدهد یا ببازد که این عیب این پارچه ها محسوب می شود در خرید این نوع پارچه ها باید دقت کرد پارچه هایی خریداری شوند که ثبوت رنگ های چاپی در آنها حفظ شود.  در اینجا طرح های متنوعی وجود دارند که بر روی لباس ها چاپ می شوند و دست طراحان این حوزه برای تولید پیراهن های خاص باز است. 

۳.پارچه پیراهن کشی: در این پارچه ها از الیافی که خاصیت کشسانی دارند استفاده می شوند این الیاف، در حقیقت الیاف مصنوعی می باشند که ما آنها را با نامهای الیاف اسپاندیکس یا الیاف لاکرا می شناسیم. پارچه های کتان کشی که خاصیت کشسانی دارند انتخاب خوبی برای استفاده می باشند بخاطر اینکه این پارچه ها ، از سطح عرض پارچه قابلیت کشسانی دارند یا به عبارتی می توان گفت که خاصیت کشسانی در بخش پود پارچه وجود دارد. البته پارچه هایی وجود دارند که قابلیت کشسانی را دو سطح تار و پود را دارند. که در مدل های ساده و مدل های طرح دار می توان آنها را در بازار پیدا کرد.  پارچه های که فابلیت کشسانی دارند و طرح دار نیز هستند را با عنوان پارچه های رامی می شناسیم . علاوه بر طرح هایی که گفته شد پارچه های پیراهنی همچنین می توانند شامل طرح های زیگزاگی ، مورب ، نفش برجسته و ژاکارد و غیره باشند. بافت برجسته مانند ژاکارد می تواند طرح زیبایی را بر روی پارچه پدید آورد و به پارچه جلوه خاصی می بخشد.  

پیراهن(شومیز) زرد رنگ بر تن یک زن
پیراهن(شومیز) زرد رنگ بر تن یک زن
پیراهن(شومیز) آبی رنگ بر تن یک زن
پیراهن(شومیز) آبی رنگ بر تن یک زن

قیمت و نحوه خرید آنلاین انواع پارچه های پیراهنی مردانه و زنانه

قبمت نهایی پارچه های پیراهنی مردانه و زنانه تولید شده  بنا بر موارد خامی که برای تولید این پارچه ها استفاده می شوند و هزینه کارگر ، حمل و نقل و …. متفاوت خواهد بود. در صورتی که می خواهید از عمده فروشان پارچه و یا حتی خرده فروشان پارچه پیراهنی خریداری کنند حتما از چند محل مختلف قیمت را بپرسید تا نرخ مناسب را به دست آورید. با توجه به شرایط رقابتی و وجود کیفیتهای متفاوت پارچه قطعا با قیمتهای متفاوتی روبرو خواهید شد. خرید عدلی و یا طاقه ای یا متراژٰ از نوع خاصی از پارچه از فاکتورهایی هستند که در اندازه وسیعی باشند ممکن است تخفیف مورد توجهی را نصیب شما گرداند. فروشگاه های آنلاین اینترنتی شرایط راحتی را برای خرید آسان و شفاف مشتریان فراهم آورده است. عرضه و به نمایش گذاشتن انواع پارچه های پیراهنی زنانه و مردانه و مجلسی کارخانجات نساجی، کار تولیدکنندگان این نوع پیراهن ها را آسان نموده است همچنین باعث می شود که آنها با انتخاب شایسته بتوانند به نحو مطلوبی در هزینه ها صرفه جویی کنند. پارچه بازار به شما این اطمینان را می دهد که بتوانید به راحتی سوالات خود را مطرح کنید و مشاوره لازم را دریافت کنید. برای مشاهده محصولات پیراهنی می توانید به بخش محصولات که در پایین مشاهده می کنید مراجعه فرمایید.

پیراهن راه راه
پیراهن راه راه
پیراهن راه راه
پیراهن راه راه
دوختن یک پیراهن
دوختن یک پیراهن
پیراهن راه راه
پیراهن راه راه
پیراهن راه راه
پیراهن راه راه

 

*پی نوشت :

رنگ های جامد:برای توضیح واضع تر رنگ های جامد باید اینطور بیان بشه که: رنگ های جامد از تلفیق رنگ های مختلفی به دست آمده اند اما خودشان در حقیقت یک تک رنگدانه هستند . و از ترکیب همین تک رنگدانه ها شیب رنگ ها و یا گرادینت ها به وجود می آیند

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *