چادر و راهنمای کامل انواع چادر مشکی زنانه

چادر مشکی

چادر مشکی زنانه

چادر مشکی زنانه در مدل ها و طرح های مختلف با پارچه های متفاوت در بازار موجود است در اینجا قصد داریم به معرفی انواع مدل های چادر مشکی زنانه بپردازیم. چادر یکی از شیک ترین و عفیفانه ترین و در عین حال اصیل ترین پوشش های رایج ایرانی و اسلامی است که خانم های زیادی از آن استفاده میکنند. حتی افرادی که چادری نیستند یکی از انواع مدل های آن را برای مناسبت‌هایی مانند زیارت و یا شرکت در مجالس مذهبی دارند. چادر پوششی در ایران و برخی کشورهای دیگر است که به صورت پارچه‌ای نیم دایره‌ای شکل و معمولاً به رنگ‌های سیاه یا سفید است. چادر پارچه‌ای بلند است و سر تا روی پای زنان را می‌پوشاند. اغلب چادرها آستین ندارند و برای نگه داشتن آن از دست یا کش کمک می‌گیرند. چادر‌های مشکی از نظر جنس پارچه تنوع زیادی دارند و همین طور طراحی‌های متفاوتی از آن‌ها در بازار عرضه شده است که به همین دلیل تفاوت قیمت زیادی نیز دارند. بنابراین برای خرید چادر خوب لازم است که اطلاعات کافی در این مورد داشته باشید. همچنین عکس انواع مدل های چادر مشکی زنانه و دخترانه را در کنار معرفی هر کدام از مدل ها آورده ایم. انواع چادر مشکی با اسم را در ادامه به شما خانم های عزیز معرفی خواهیم کرد. با ورود اسلام اموی به ایران، فرهنگ ظاهر اسلامی، تحت تأثیر بخشی از تعصبات جاهلی عربی، مردم را دچار زدگی از اسلام می کند، تا زمانی که فرهنگ شیعی و علوی در ایران جا می افتد. در زمان صفویه بود که آئین شیعی برای اولین بار آیین رسمی مسلمانان ایران می شود. در آن دوره، چادرهای ایرانی، اندرونی و بیرونی بودند. چادر اندرونی همان چادر نماز یا نیم دایره ای است که امروزه خانم ها به سر می کنند. در آن زمان تنها برای اندرونی و نماز استفاده می شد و برای فعالیت اجتماعی و برونی چادر کمری یا قجری که چادر اصیل ایرانی است، استفاده می شود. چادر مشکی در کشور ما به مدل های مختلف دوخته میشود و هر سال نیز تنوع بیشتری وارد بازار میشود. با توجه به اینکه سبک پوشش سلیقه ای است، هرکدام از مدل ها نیز مشتریان و طرفداران خاص خود را دارد. البته اگر نظر اکثر چادری ها را بخواهید، برای امور روزمره اول چادر دانشجویی بعد چادر عربی اصیل و آخر هم چادر لبنانی بیشترین طرفدار را دارند.

چادر مشکی

یکی از پارچه های مورد استفاده در چادر پارچه کرپ است که می توان آن را قدیمی ترین جنس در زمینه چادر دانست، سالیان سال است که مورد استفاده مادران ما بوده است و با ورود پارچه های دیگر به بازار همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است. از جمله ویژگی هایی که این جنس را نسبت به سایر پارچه ها متمایز می کند می توان به بافت خوب پارچه، مشکی بودن زیاد و سر نخوردن اشاره کرد. و از دیگر پارچه ها را میتوان از حریر السود و کن کن نام برد.

معنی چادر: چادر به معنی نوعى پوشش براى زن كه تمام بدن را مى‌پوشاند و نیز به معنی خیمه میباشد.

چادر مشکی

چادر مشکی ساده

چادر مشکی ساده ایرانی یا چادر سنتی جزو اولین، معروف ترین و رایج ترین مدل چادر مشکی است که همه آن را می شناسند. که از جنس های مختلفی مانند کرپ، کن کن، کرپ ژرژت تولید می شود. چادر ساده به شکل نیم دایره ای است و چادر اصیل ایرانی محسوب میشود. این چادر تا دهه ۸۰ چادر محبوب قشر محجبه بود اما با طراحی چادرهای آستینی استفاده از آن در فعالیت های روزمره کمتر شده است و بیشتر در مجالس و مهمانی ها مورد استفاده قرار میگیرد.اگر چادر را برای فعالیت روزمره میخواهید با توجه به اینکه کنترل این چادر سخت است خرید آن را به شما پیشنهاد نمی شود و به دلیل اینکه از زمان های بسیار قدیم تا به امروز در بین بانوان رواج داشته است جزو مدل‌های کلاسیک و سنتی محسوب می‌شود. چادری که از یک قواره پارچه یعنی ۵/۴ متر با عرض ۱۱۵- ۱۱۰ سانت به صورت دو تکه دوخته می‌شود .از چادر ساده برای هر موقعیت و مکانی نیز می‌توان استفاده کرد.

چادر مشکی ساده

چادر ملی

چادر ملی برگرفته از چادر ساده ایرانی است با این تفاوت که دارای آستین هایی برای بیرون آوردن دست ها می باشد و جلو آن با دکمه های مخفی بسته می شود و نسبت به چادر دانشجویی حالتی اندامی تر دارد‏.‏ چادر ملی اولین مدل چادر مدل‌دار بود که آن اوایل خیلی مخالف داشت اما طرفداران پر و پا قرصی هم داشت. مخالفان می‌گفتند که با مانتو فرقی ندارد و بدن‌نما است. موافقین هم از اینکه دست هایشان آزاد بود، خوشحال و راضی بودند. اما حالا که تنوع چادر زیاد شده، چادر ملی برای دختر بچه‌ها، کسانی‌که می‌خواهند دست‌هایشان آزاد باشد، مادرها، یا برای استفاده از کوله پشتی خوب و کاربردی است. آستین می‌تواند کلوش یا راسته باشد که معمولاً با حریر یا نوار و یا منجوق‌دوزی تزئین می‌شود. جلوی چادر می‌تواند باز باشد و یا به وسیله‌ی زیپ و دکمه مخفی بسته شود. طراحی این چادر به نوعی است که بانوان بتوانند هنگام انجام امور روزمره،آزادی و راحتی بیشتری داشته باشند‏. این چادر به لحاظ ظاهری زیبایی ندارد و در هنگام راه رفتن نیز جلوه خوبی ندارد. استفاده از کیف بر روی چادر امکان پذیر است. به دلیل نوع الگو چادر و اندامی بودن آن، خانم هایی که دارای سایز بدنی بالا هستند در این چادر احساس راحتی نمی کنند.

چادر ملی

چادر ملی مشکی

چادر کمری یا قجری

چادر کمری یا قاجاری یکی از قدیمی ترین مدل های چادر در ایران است که در زمان حکومت قاجاریه ترویج داشته و به همین علت اسم دیگر آن را چادر قاجاری می نامند. با توجه به عرض زیاد این چادر برای اشخاص درشت اندام و خانم های حامله مناسب است. قابلیت روگیری هم با این چادر آماده است. که شبیه پیراهن از سر پوشیده می شود از پشت یک سره است، ولی از جلو دو تکه به نظر می رسد. این چادر با کمربندی از پشت گره می خورد. به همین خاطر از سنگینی چادر گرفته می شود. در این چادر امکان استفاده از پوشیه مقدور است.

چادر قجری یا کمری

نمای روی سر این چادر کاملا مشابه چادر ایرانی می باشد، این چادر چون به کمر بسته می شود و وزن چادر بر روی سر نیست، احساس سبک بودن را به بانوان منتقل می کند و همچنین پایین چادر هیچگاه در زیر پای بانوان نرفته و به زمین تماس پیدا نمی کند بدین جهت همیشه تمیز باقی می ماند. قسمت فوقانی که دسته های چادر است با کش روی سر ثابت شده و ارتفاع آن تا زانو می رسد. در صورتی که فرد رو بگیرد، دو تکه بودن آن معلوم نمی شود. در مدلی از آن، قسمت بالا مانند یک مقنعه ی آستین دار است. اندازه پارچه ی این چادر به اندازه ی چادر معمولی است.

طبق آماری غیر رسمی در سال ۱۳۹۳، سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار چادر مشکی، به صورت رسمی وارد ایران می‌شود.

چادر دانشجویی

چادر دانشجویی کاملا شبیه به چادر ساده ‎ی ایرانست.با این تفاوت که برای بیرون آوردن دستها شکاف هایی در نظر گرفته شده که میتوانید بدون به هم زدن فرم چادر،به راحتی از دو دست خود برای انجام کارهایی از قبیل حمل کیف و یا گرفتن دست کودک استفاده کنید. چادر دانشجوئی مجلسی دارای مچ هایی گلدوزی شده و سنگ خورده می باشد تا برای بانوان محجبه شیک پوش قابل استفاده علاوه بر محیط عمومی در مجالس هم فراهم می آورد‏. در چادر دانشجویی امکان استفاده از کیف در زیر چادر وجود دارد، نمای جلو و پشت چادر کاملا شبیه به چادر سنتی ایرانی می باشد. امکان روگیری در این چادر مانند چادر سنتی ایرانی فراهم است و همچنین به واسطه کش تعبیه شده در ناحیه سر، در صورت عدم رو گیری بر روی سر می ماند. برخی از تولیدی ها در قسمت شکاف یک مچ ۵ سانتی تعبیه میکنند و برخی دیگر با نوار تزیینی به آن جلوه می بخشند. البته باید در نظر داشته باشید که کشش مچ ممکن است مقداری روی دست آزاردهنده باشد و به همین دلیل نیاز به پرو دارند.

چادر دانشجویی

چادر دانشجویی

چادر دانشجویی کن کن

چادر دانشجویی مشکی ژورژت

چادر اماراتی

چادر اماراتی یکی از جدیدترین انواع چادر است. چادر اماراتی از دسته چادرهای سبک عربی می باشد چادر اماراتی همانگونه که از نامش مشخص است یکی از انواع چادرهای عربی ویژه کشور امارات و کویت می باشد‏. و از گذشته دور در این کشور مورد استفاده مسلمانان بوده است. ‏این سبک هم یکی از مدل چادرهای موجود در بین عرب هاست، ولی دارای ۴۰ سانتیمتر آستین است. و نسبت به سایر مدل های عربی، اندامی تر است. جلوی چادر هم باز است، ولی می توانید آن را با زیپ یا دکمه و یا بندینک ببندید. از خصوصیت های چادر اماراتی با توجه به آستین دار بودنش راحتی در بغل کردن بچه، رانندگی، خرید و خرید می باشد‏.‏ چادر اماراتی با توجه به اندامی بودن نسبت به دیگر مدل های عربی و راحتی بسیار خوب در نزد خانم های جوان مخصوصا دانشجویان و دانش آموزان مورد استقبال فراوان قرار گرفته است‏.

چادر مشکی اماراتی

چادر اماراتی

چادر مشکی اماراتی

چادر صدفی لبنانی

مدل کلی چادر صدفی شبیه چادر لبنانی است، با این تفاوت که در بالای سر آن مقنعه‌ای و یا چانه دارد و از جلو زیپ می‌خورد. این مدل با پوششی کامل و زیبا برای خانم های شاغل بسیار مناسب است. چادر لبنانی صدفی همانگونه که از نامش مشخص است از سبک چادر های عربی می باشد که همانند سایر چادرهای عربی از عرض زیادی بهره مند است و گشادی و راحتی خاصی دارد و به دلیل داشتن آستین های دو لایه 15 سانتی آزادی عمل در کارهای روزمره را برای بانوان محجبه فراهم نموده است‏.‏ چادر لبنانی صدفی دارای کاپ روی سر ‏(‏جایگزین هد‏)‏ جهت عدم خروج موها از زیر چادر و نقاب جایگزینی بجای مقنعه و در حالت دیگر پوشیه می باشد است‏.‏ همچنین جلوی چادر با زیپ مخفی بسته شده تا آزادی عمل ویژه ای برای بانوان فراهم کند‏.‏ امکان استفاده از کیف در زیر چادر فراهم است‏. لبنانی صدفی دارای یک کش که به شانه متصل میشود و یک دکمه میباشد که در تابستان خانم ها با لباس کمتری و پوشش کامل تری می توانند از این نوع چادر به راحتی استفاده کنند.

چادر صدفی لبنانی

چادر حجازی

این مدل، آستین را واضح تر می توان دید. برای این که شکل عادی دارد و از زیر بغل برش می خورد. برای تهیه ی آن به ۵ متر پارچه با عرض ۱۸۰ سانتیمتر احتیاج است و شبیه چادر لبنانی مورب بسته می شود.

چادر لبنانی

مدل چادر لبنانی را از مدل لباس بانوان لبنانی ایده گرفته اند. در مدل اصلی آن چنانچه فردی که چادر سر نموده دست هایش را باز کند، شما یاد مانتوهای کلوش (خفاشی) می افتید. برای این که این چادر آستین ندارد بلکه جایی برای بیرون آوردن دست ها روی چادر ایجاد شده و یک مچ ۱۰ سانتیمتری به آن دوخته شده است با کش روی سر می ایستد و جلوی آن به صورت مورب یعنی چپ و راست بسته می شود. مدل چادر لبنانی را از مدل لباس بانوان لبنانی ایده گرفته اند. بیشتر در کشور های لبنان و فلسطین مورد استفاده می باشد ، این چادر همانند سایر چادر های عربی از عرض زیادی بهره مند است و گشادی و راحتی خاصی دارد و به دلیل داشتن مچ های 10 – 15 سانتی که به نوعی حالت آستین دارند آزادی عمل در کارهای روزمره را برای بانوان محجبه فراهم نموده است‏.‏ این مدل به دلیل وجود آستین ها نسبت به مدل بحرینی و یا عربی لاغر تر نشان میدهد و بیشتر مورد استفاده میانه اندام ها است. بهتر است در این مدل از پارچه حریر اسود استفاده گردد تا احساس خنکی و راحتی بیشتر داشت. پارچه حریر اسود کرپ محصول کشور کره ، پارچه ای مقاوم بوده که برای استفاده روزانه مثل حضور در دانشگاه، محل کار، بازار و غیره کاربرد دارد. به اصطلاح بشور بپوش و مناسب محل کار است. از نظر راحتی هم بسیار مورد پسند است.

به این صورت که به لبه ی طرف راست کش به اندازه ی مچ دوخته می شود که آن را به دست چپ می اندازید و سمت چپ چادر در پهلوی راست شما نگه داشته می شود. چادر از زیر چانه و روی سینه توسط یک دکمه بسته میشود، پوشیده بودن این چادر به شما این توانایی را می دهد تا در زیر آن لباس راحت تری بپوشید، برای این که هرگز باز نیست. برای دوخت این چادر به ۳.۵ متر پارچه با عرض ۱۸۰ سانتیمتر احتیاج است. این چادر شما را به راحتی بسیار دعوت می کند و به نوعی مانتو شما در زیر این چادر دیده نمی شود و شما را همواره سیاه ­پوش نشان می دهد. مدل این چادر به نوعی است که خانم ­های لاغراندام احساس می­ کنند که این مدل چادر برای آنها گشاد است، ولی برای تمام بانوان با سلیقه گوناگون مناسب است.

چادر لبنانی صدفی

نکات دوخت چادر مشکی لبنانی

قسمت جلوی چادر که اریب برش میخوره معمولا به خوبی دوخته نمیشه و خوب نمی ایسته برای رفع این اشکال میتونید روی قسمت پشت چادر ۱۲ سانتیمتر هارو علامت بزنید و دو سر باز که جلوی چادر هستند رو به جای برش زدن از همون نقطه ی ۱۲ سانت بدوزید. در این صورت بعد از دوخت دو سر چادر کنار هم قرار نمی گیرند و به اندازه ۲۴ سانت از هم فاصله دارند اما این هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه. میتونید چادر رو به همین شکل استفاده کنید یا اینکه بهش فقط مچ اضافه بشه و یا مثل خود چادر لبنانی ، مچ نقاب بالای سر و نقاب زیر چانه درست کنید.

نقاب بالای سر از اریب پارچه است و مچ هم با اندازه ی مورد نظر خودتون پارچه رو دولا کرده و به شکافهای آستین چرخ میکنید.معمولا سر آستین کمی تنگ تر از قسمت دوخته شده به چادر هست اما خیلی تنگش نکنید که به آستین مانتو یا پالتو میچسبه و بالا میره مدام نقاب زیر چانه هم مستطیلی با عرض ۳۷ و طول ۴۵ است و با دکمه های جفتی ریز از زیر یه گوشه های نقاب بالای چادر متصل می شود.

چادر عبایی یا جده

امروزه در بازار دو مدل چادر عبایی موجود است که یکی به چادر عبایی ایرانی و دیگری به چادر عبایی عربی مشهور است. چادر عبایی ایرانی دارای برش پارچه به سبک ایرانی است و مدلی بین عبا و چادر دانشجویی دارد. این مدل چادر از پرطرفدارترین مدل های چادر بین بانوان است که طرح اصلی آن متعلق به عراق بوده ولی با نام‌های « چادر جده» یا «عربی اصیل» نیز شناخته می شود. این چادر نیز مانند اغلب چادرهای عربی آزاد و راحت بوده و استفاده از آن راحتی را در انجام هر فعالیتی برای بانوان گرامی به ارمغان می‌آورد.

چادر عربی اصیل

برای این چادر عبایی ۷متر با عرض ۱۲۰ سانتی متر به بالا پارچه نیاز است. ( اضافی عرض پارچه در محل دوخت کمر باقی می ماند و قیچی نمی شود)

از داخل پارچه 1/2 تمام قد شخص + ۵ سانت جدا کرده اضافه های عرض پارچه را می بریم. سپس طول پارچه را دو قسمت کرده و یک تخته را تکه بالای چادر در نظر گرفته به شکل زیر الگوی چادر را می کشیم. از روی فرم کمر دو تخته چادر را بهم دوخته و قسمت بالای سر سجاف دوخته میشود. به لبه جلوی چادر و درز روی دست نیز قیطان دوخته می شود.

چادر جده عبایی

چادر عبایی عربی، از اصیل­ ترین مدل چادر عربی می باشد که در میان اعراب به عبا معروف است، در چادر جده پارچه ی زیادی به کار رفته شده و همین امر باعث عریض شدن این مدل میگردد و عرض زیاد آن پوشش کامل و راحتی را برای بانوان به همراه دارد. و دوخت آن کاملاً شبیه به عباست. چادر عبایی عربی به دو دسته چادر عبایی بدون آستین و با آستین تقسیم می ­شود.

چادر عبایی

چادر عبایی

چادر عبایی با آستین

این سبک چادر عبایی مناسب حمل کیف و یا حمل دیگر وسیله ها است و احتیاج به استفاده از ساق دست ندارد. معمولاً سر آستین را با چیزی شبیه گیپور و نگین و یا پارچه تور تزیین می کنند.

چادر عبایی بدون آستین

در این مدل چادر در دو سمت چادر برای دست ­ها در پارچه شکاف ایجاد شده است.

 چادر جلابیب

نخستین مدل چادری که ثبت ملّی گردید مدل چادر جلابیب بود. این مدل چادر تحولی عظیمی در طراحی چادر ایجاد کرد. مدلی خاص که اکثر منتقدان را هم موافق استفاده از این مدل چادر کرد؛ نه به تنگی چادر ملی بود و نه به میزان چادر عادی آزاد! آسانی در پوشش و استفاده از این مدل چادر سبب گردید که طرفداران خاص خود را داشته باشد.

چادر جلابیب از دسته چادر های سبک ایرانی می باشد با امکانات فوق العاده  که راحتی و پوشش متفاوتی را در اختیار بانوان محجبه قرار می دهد ؛ این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد. نمای چادر کاملا شبیه چادر ایرانی (سنتی) بسته بودن جلوی چادر با زیپ مخفی که امکان استفاده حتی با لباس راحتی منزل را به بانوان میدهد.

چادر جلابیب

جلابیب مشکی

نخستین مدل چادری که ثبت ملّی گردید مدل چادر جلابیب بود در حال حاضر چادر جلابیب ترویج بیشتری دارد. به دلیل توانایی جامع حجاب و رفاه و آسودگی زنان در این چادر، طرفداران زیادی پیدا نموده است. این چادر که از نخستین ابتکارات طراحان داخلی و به وسیله خانم های ایرانی می باشد، سیزده خصوصیت خاص دارد. به خصوص كه در سر آستین ها بندینک هایی تعبیه شده است كه پوشش كامل دست ها را فراهم می آورد. خصوصیت بعدی شامل امكان استفاده از کیف در زیر چادر است.

طرح چادر جلابیب مورد پسند همگان بوده طوری که فراتر از مرزهای ایران نیز خواستار دارد. شعار این چادر این است: « حجابم مرا حفظ کند، نه من حجابم را.» در کل دارای سی و یک طرح است و سه طرح آن با نام های مشکی، احرام و رنگی شناخته و معرفی شده است. این چادر برای بار اول در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم رونمایی گردید که مورد تحسین قرار گرفت. خصوصیات چادر جلابیب عبارتند از توانایی تنظیم اندازه ی صورت ،دارای آستین پنهان، زیپ مخفی جهت وضو گیری، دارای شبه مقنعه و مقنعه سرخود، دارای آستین ساق دست و آستین زمستانه، گشادی چادر مناسب و بدون بدن نمایی با همان متراژ چادرهای معمولی و در بعضی طرح ها کمی بیشتر، جلوگیری از سرقت کیف و موبایل در زیر چادر، دارای بندینک سرآستین جهت حفظ کامل پوشش مچ ها.

چادر جلابیب مشکی

دارای پوشیه و روگیر سر خود در برخی مدل ها و امکان روگیری توسط شخص در تمامی مدل ها، پوشش کامل بدون استفاده از مقنعه، مانتو و ساق دست، توانایی استفاده ی کیف در زیر چادر، دارای زیپ مخفی در بخشی از جلوی چادر جهت وضو گیری، شیردهی و بستن ساک آغوش و دسترسی به کیف، موبایل و جیب درون چادر، مکانی مجزا جهت دسترسی به موبایل در بعضی طرح ها، ظاهری شبیه به چادرهای معمولی دارد.

چادر شال دار

چادرهای شال دار مانند مانتو هستند که شال به آن دوخته شده است و توسط زیپ مخفی بسته می شود. در دو مدل شال بلند و شال کوتاه وجود دارند. در مدل شال بلند،بلندی شال تا مچ پا امتداد دارد و شال کوتاه، بلندی شال تا آرنج دست می باشد. زیاد شبیه چادر نیست. شبیه مانتویی است که از جلو شال می خورد و توسط زیپ مخفی بسته می شود. بعضی از مؤسسات و شرکت ها برای کارکنان خانم شان این مدل را بسیار می پسندند و سفارش می دهند. برای این که فکر می کنند ظاهری پوشیده، آراسته و با متانت است. این چادر محبوبیت خاصی بین خانم های جوان دارد.

چادر شال دار

پارچه مورد نیاز چادر شالدار

همان اندازه که برای یک چادر معمولی پارچه می خرید اما اگر بخواهیم دقیق حساب کنیم اینطور می شود:

دو تا قد پیراهن بلند(متر روی سرشانه تا پایین پا،روی زمین) مثلا قد پیراهن شما 150 است.

150+150=3 متر برای پشت و جلو و دو متر هم برای شال که روی هم می شود 5 متر .

نکته : قد شال سلیقه ای است، هم می شود بلند تر گرفت هم کوتاه تر.

تقسیم بندی جلو :4/1 سیــنه+5+6 این 6 سانت اضافه ،دو سانت برای دکمه خور و 4 سانت داخل تا میشه(فراموش نکنید).

پایین چادر :4/1 باسن +5+6

یقه چادر رو هفت میکنیم تا روی خط سیـنه یا بالاتر

پشت :4/1 سیــنه +5 و 4/1 باسن +5

یقه پشت 7 سانت داخل و 2 سانت گودی

برش : پارچه چادری رو مثل بقیه پارچه ها روی راه پارچه تا کنید والگوی جلو رو روی ترکی پارچه قرار دهید و برش بزنید.

نکته : هفت یقه رو برش نزنید طبق الگو پارچه چادر رو به عنوان سجاف سرخود بذارید باشد.

بعدا روی خط هفت یقه تا بزنید و همراه با 4 سانت اضافه جلوی لباس به داخل تا زده و زانفیکــس بزنید.

الگوی پشت رو هم روی دولای بسته برش بزنید.

بعد از برش پشت و جلو،دو متر پارچه باقی می ماند.

از ترکی پارچه به اندازه 70 تا 75 سانت به داخل اندازه زده و برش می زنیم این پارچه شال روی چادر می شود 

نکته : موقع برش پشت و جلو، چون عرض پارچه چادری کم است ، آستین ها کامل در نمی آید.

بعدا ادامه آستین را طبق راه پارچه و از این اضافه ها در بیاورید، پارچه رو دولا کنید تا روی ادامه آستین درز نخورد و برش بزنید.

دوخت چادر

درزهای کنار لباس دوخته می شود بعد از اون ادامه آستین ها را به لباس وصل می کنیم. قسمت پایین شال رو سردوز کرده و وسطش رو علامت زده و به یقه ی پشت می دوزیم. ترکی شال جلوی سر قرار می گیرد. می توانید نوار ساتن اریب روی ترکی شال بدوزید.

چادر بحرینی یا بیروتی

اگر شخصی که چادر مشکی به سر کرده دست هایش را باز کند، شما یاد مانتوهای کلوش می افتید. از نظر گشادی شبیه به چادر عربی اصیل میباشد. امتیازات  ویژه چادر بیروتی را میتوان به شرح زیر بیان داشت‏:‏ اول این مورد که جلوی چادر بر روی هم قرار گرفته و از یک طرف با کش تعبیه شده که در بازوی مقابل قرار گرفته و از طرف دیگر با دکمه مخفی بسته میشود‏.‏ دومین مورد دارا بودن کاپ بر روی سر که حالت یک هد در روی پیشانی می باشد و باعث می شود چادر خیلی راحت در روی سر قرار گرفته و به هیچ وجه موها نمایان نشود‏.‏ و همچنین دارا بودن نقاب که با دو دکمه به خود چادر متصل است که در صورت تمایل به جای مقنعه و یا در حالت پوشیه بسته شود و حجاب فوق العاده ای را فراهم می آورد و در صورت عدم تمایل به استفاده داخل چادر قرار گرفته و به هیچ وجه دیده نمی شود. قسمت بالای سر با نقابی که دارد جلوه زیبایی به ایست چادر می دهد، نقاب توسط کش روی سر نگه داشته میشود، این چادر آستین ندارد و یه یک مچی به اندازه ۱۰سانتی متردارد که برای ما کار ساق را انجام داده و پوشش کاملی دارد. جلوی چادر با کشی که به سمت چپ دوخته شده در شانه دست راست قرارمیگیرد و جلوی ان بسته میشود که اگه تمایلی به بستن جلو چادر نداشته باشید نیازی به اینکار نیست.

چادر حسنا

چادر کمری حُسنا، نمونه به روز شده چادر قجری می باشد تفاوت عمده چادر حسنا با چادر قجری در دو بخش اصلی می باشد ابتدا اینکه با توجه به استفاده از پارچه های با عرض زیاد پشت چادر دوخت ندارد و نکته بعد اینکه دستک های جلو چادر با توجه به عرض پارچه بلندتر بوده و به دامن چادر متصل است. نمای روی سر این چادر کاملا مشابه چادر ایرانی می باشد ؛ این چادر چون به کمر بسته می شود و وزن چادر بر روی سر نیست، احساس سبک بودن را به بانوان منتقل می کند و همچنین پایین چادر هیچگاه در زیر پای بانوان نرفته و به زمین تماس پیدا نمی کند بدین جهت همیشه تمیز باقی می ماند. چادر حسنی یکی از اصیل ترین چادر های ایرانی می باشد که از دو قسمت تشکیل شده است که از پشت بهم وصل می باشند قسمت اول که شامل دستکهای چادر می باشد و تا زانو پایین می آید و بوسیله کش روی سر ثابت میشود قسمت پایین چادر حسنی که شبیه دامن بوده و بوسیله بند هایی به پشت کمر بسته می شوند و وزن چادر را تا حدود زیاد کم میکنند. ویژگی جدید این چادر در این است که روی کمر این چادر ملیله دوزی و سنگ کاری شده که آن را به چادری زیبا و مجلسی تبدیل کرده و می توانید در مهمانی ها از ان استفاده کنید.

چادر کمری حسنا

چادر ملائکه

این چادر شبیه چادر دانشجویی بدون مچ است با این تفاوت که زیر قسمت خروجی دستها ، برشی شبیه کیمونو خورده و این تغییر فرم زیباتری نسبت به دانشجویی ساده به آن داده به طوری که مورد استقبال  بانوان  جوان  قرار گرفته است

چادر ساجده

در چادر ساجده برش آن با اقتباس از چادر لبنانی صورت پذیرفته است. مواردی که این مدل را از مدل لبنانی متمایز می سازد, قاب مستطیل گونه و نقش روی آن, دوخت نواری جلوی محصول که دو دوخت می باشد و آستین هایش که طرحی بسیار شیک بر روی آن نقش بسته است.

چادر خبرنگاری

این مدل شباهت بسیاری به چادر شیدا دارد و به گونه ایی طراحی شده که علاوه بر شکافهای خروج دست، مچ های به کار رفته تا حدی جایگزین مناسبی برای ساق دست می باشد, از این رو بانوان گرامی به سهولت می توانند از دو دست خود استفاده نمایند.

راهنمای شستشوی چادر مشکی برای ماندگاری بهتر

چادر مشکی را درون تشتی از آب ۳۰ درجه گذاشته و قدری نرم کننده ی لباس و مایع مخصوص پارچه های مشکی را درون آن ریخته و به مدت نیم ساعت صبر نمایید.

  • پس از زمان یاد شده چادر را از تشت خارج کرده و با آب ۳۰ درجه آبکشی مختصری نموده و آن را بر روی رخت آویز میله ای به صورت افقی پهن نموده و پس از خشک شدن کامل، قابل استفاده است.
  • چادر خود را مانند لباس بر چوب رختی آویزان نموده تا خشک شود.
  • مانند چادرهای عادی تا نموده و بر میله ی چوب رختی آویزان می نماییم.

راهنمای خرید پارچه

در ابتدا پارچه های موجود در بازار که مورد استفاده چادر قرار میگیرند را معرفی می کنیم:

کرپ حریر اسود

تریزا

مهارجه

کریستال

کن کن

کرپ کن کن

طرح دار

برای خرید چادر مشکی و یا غیره یکی از مهمترین مسائلی که هنگام خرید چادر باید به آن دقت کرد جنس پارچه چادر است.

پارچه های چادری وزن های مختلف و جنس های متفاوتی دارند که باید بسیار به آن توجه کرد.

قبل از انتخاب جنس پارچه محیطی را که میخواهید از آن استفاده کنید ( اداره، مجالس، مهمانی، خرید، دانشگاه، رانندگی ) را مشخص کنید. معمولا برای چادرهای مدل دار و استفاده روزمره از پارچه های ساده برای دوخت استفاده میشود . البته برخی از بانوان چادر طرح دار را برای استفاده روزمره ترجیح میدهند.

پارچه های مجلسی غالبا دارای طرح های برجسته هستند که ضخامت چادر بستگی  به طرح های متفاوت آن دارد. حاشیه های طرح دار و کارشده نیز در طراحی های پارچه های مجلسی مورد استفاده قرار میگیرد که به زیبایی بیشتر چادر کمک میکند. این حاشیه ها می تواند همرنگ چادر باشد یا ازرنگ متضاد چادر استفاده شود. پس بخاطر بسپارید اگر میخواهید برای استفاده روزانه از چادر استفاده کنید، بهتر است پارچه های سبک تری انتخاب کنید تا در طول روز احساس سنگینی نداشته باشید.

دیگر چادر های موجود در بازار

چادر مشکی مجلسی (چادر مجلسی مشکی معمولا دارای نگین و درخشش خاصی است که مناسب فعالیت های روزمره و به ویژه مهمانی ها می باشد و به صورت سه بعدی و ساده می باشد.)

چادر نماز (چادر نماز که به صورت ساده و کیسه است برای استفاده در منزل و عبادت و نماز مورد استفاده قرار می گیرد)

چادر مشکی مجلسی سه بعدی

چادر مشکی مجلسی نگین دار

چادر مشکی طرح دار ایرانی

چادر مشکی مخمل نگین دار

چادر مشکی نانو لمه دار

چادر مشکی مجلسی مخمل

چادر مشکی مجلسی گلدوزی شده

چادر گل گلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *