معرفی پارچه های کرپ و انواع و ویژگیهای کرپ و نحوه خرید این پارچه

کت کرپ دکمه دار مشکی رنگ

آیا می خواهید در مورد پارچه های کرپ ، ویژگی های کرپ و کاربردهای آن بیشتر بدانید؟

همانطور که میدانید پارچه یک از نیازهای مهم پوشاکی مردم به شمار می رود . در بازار با انواع پارچه های گوناگون روبرو می شود. که نه تنها بافت و جنس متفاوتی دارند بلکه دارای طرح های خیلی متنوع و رنگهای گوناگون هستند.شرایط به گونه ای است که استفاده از فن آوری های پیشرفته منجر به تولید انواع پارچه های گوناگون شده است . امروز قصد داریم برای شما خواننده محترم اطلاعاتی را در مورد پارچه کرپ ، ویژگی های آن ، انواع این پارچه و کاربرد این پارچه ارائه کنیم که در ادامه همین مطلب به آن خواهیم پرداخت.

کرپ سرمه ای - مانتوشلوار رسمی
کرپ سرمه ای – مانتو شلوار رسمی
مانتو کرپ مشکی رنگ
مانتو کرپ مشکی رنگ
مانتو کرپ صورتی رنگ
مانتو کرپ صورتی رنگ

 

معرفی پارچه کرپ و انواع آن پارچه های کرپ

پارچه کرپ  (در زبان انگلیسی : Crepe) پارچه هایی گفته می شود که این پارچه ها ترکیبی از مواد اولیه‌ای همچون ابریشم ، ریون ، استات،  پنبه، پشم، الیاف مصنوعی و یا ترکیبی از الیاف با خصوصیات چین و چروک جزئی و یا دونه دونه شدن در سطح پارچه تولید می شود.بافت پارچه شرایطی لختی را برای لباس پدید می آورد که این پارچه به راحتی بر روی بدن قرار می گیرد. این ویژگی پارچه سبب می شود که از این پارچه برای دوخت لباس هایی همچون شلوار ، لباس های مجلسی یا لباس شب ، لباس های بلند،مانتو، مانتوهای رسمی و اداری ، کت و دامن ، کت و شلوار زنانه استفاده شود. اغلب طرح ها و رنگ های متنوعی از این نوع پارچه در بازار پیدا می شود. این پارچه در گذشته بصورت بافت تار و پودی بوده است اما امروزه از نخ های پُرتاب برای تهیه این پارچه استفاده می شود. برخی از انواع پارچه های کرپ که رنگ مشکی دارند برای دوخت لباسهای عزاداری و یا مجالس سوگواری مناسب هستند. اما می توان گفت رنگ یشمی این پارچه به دلیل خاص و مشتری پسند بودن، بیشترین متقاضی را دارد.اما امروز تریکو (که نوع خاصی از پارچه با بافت حلقوی و در هم پیچیده است این نوع پارچه در دو نوع تخت و گرد تولید می شود) بصورت پارچه کرپ تولید می شوند.ضخامت پارچه های کرپ متغیر است و البته جنس این نوع پارچه ها بر اساس بافت تار و پودی آن می توانند نرم و لطیف و یا زبر باشند. کاربردهای این نوع پارچه خیلی گوناگون است. پارچه های کرپ نه تنها برای دوخت لباس ها و پوشاک مورد استفاده قرار می گیرند. بلکه برای دیگر تولیدات نساجی همچون پارچه رومیزی ، رو مبلی ، کوسن های تزیینی و … استفاده می شود. این پارچه ها بر اساس بافت شامل ۱. کرپ نرم یا مشرقی ۲. کرپ سخت یا درهم پیچیده هستند. پارچه های کرپ ابریشمی که از شناخته شده ترین پارچه های کرپ هستند. از نخ ابریشمی که شامل چسب و مواد طبیعی اولیه خود هستند بدست می آیند. پارچه کرپ یکی از محصولات مورد علاقه بانوان ایرانی برای دوختن مانتو هست. 

پارچه کرپ صورتی رنگ
پارچه کرپ صورتی رنگ
پارچه کرپ گلدار براق
پارچه کرپ گلدار براق

۱. شیفون: این پارچه خیلی سبک ، نرم ، ظریف و حریری دارای لطافت است. این پارچه با استفاده از نخ های متفاوتی بافته می شود. این پارچه می تواند ازالیافی با جنس ابریشم، الیاف مصنوعی،پلی استر،کتان و ریون بافته شده باشد. معمولا با الیافی مانند نایلون و ابریشم بافته می شود. از این رو به این پارچه ها،پارچه های شبه ابریشمی نیز گفته می شود. از آنجایی که رنگ کردن این نوع پارچه ها راحت است . شما می توانید این نوع پارچه را در طیف رنگهای متنوعی در بازار پیدا کنید.

۲.ژرژت : این جنس پارچه یکی از مقاوم ترین پارچه ها به شمار می رود. می توان گفت در این نوع پارچه مشکل نخ کش شدن پارچه ها و اتوکشی آنها برطرف شده است . برای دوخت انواع طرح های مختلف چادر مشکی می توان از این نوع پارچه استفاده کرد. 

۳. ژرسه یا جرسی یا ژرسی : این پارچه کش باف است و دارای پودی از جنس ویسکوز استات،پنبه و ترکیبی از آنها را داراست.به شکل عمودی شبیه پارچه های گره دار است . 

۴. کریون : این پارچه زمخت تر و خشن تر از کرپ است . این پارچه از الیاف ابریشم ،ویسکوز و گاهی از پنبه و پشم و یا ترکیبی از هر دو تهیه می شوند. از این پارچه برای لباس کودکان و نوزادان استفاده می شود. این پارچه ، پارچه پیراهنی شبیه کرپ است.

۵.غواصی : این پارچه که دارای کشش است و از خاصیت کشسانی مناسبی برخوردار است. برای دوخت کوسن ، رومیزی ، لباس ، مانتو استفاده می شود. 

۶.فلورانس : الیاف تشکیل دهنده پارچه از جنس پلی استر است. به همین دلیل پارچه ضدچروک است. الیاف در جهت تار و پود به دور خود پیچیده شده اند. از این پارچه برای دوخت لباسهایی مانند کت و دامن و پیراهن و مانتو استفاده می شود. از آنجایی که این پارچه نیاز به اتو کشی ندارد در نتیجه لباس های دوخته با این پارچه لباسهای بشور و بپوش محسوب می شوند. 

۷.اسکاچی: این پارچه از ضخامت کافی برای پوشش لازم برخوردار است. همچنین این پارچه دارای کمی حالت کشسانی است که باعث می شود خوب روی بدن بنشیند. از طرفی مناسب دوخت لباسهایی مانند مانتو و سارافون هست که با توجه به خاصیت این پارچه نیازی به آستر نخواهید داشت. 

۸.گلدار ترک: با توجه به قابلیت این پارچه از آن برای دوخت پوشش هایی همچون شال،پیراهن،شومیز ، بلوز، سارافون ،کت و دامن ،مانتو استفاده می شود.

۹.موس: یک نوع از این پارچه دارای تار و پودی از نخ چند لا است که شامل یک لا استات، یک لا نخ کرپ ویسکوز ریون است. که با هم پیچ و تاب می خورند. این نوع پارچه که مناسب دوخت بلوز و پیراهن هست . زمینه این پارچه بصورت خزه مانند است که اغلب با موادی همچون پلی استر تولید می شود. 

۱۰.چادری: این پارچه اغلب محصول کشور ژاپن است و از رنگ مشکی برخوردار است . یکی از معروف ترین این پارچه ها ، پارچه چادری کرپ کَن کَن است. این محصول دارای بافت تار و پودی نرم و لطیف و ظریف است. همچنین وزن سبکی هم دارد که انتخاب مناسبی برای خرید می باشد. پارچه چادری الگانس ژاپن و پارچه میتسوبیشی  از جمله برندهای پارچه چادری ژاپنی است که در بازار پیدا می شود. 

۱۱. گاباردین: این پارچه به لحاظ بافت ضخیم ،مناسب دوخت انواع کت مجلسی می‌باشد.عیب این نوع پارچه قیمت بالا و اینکه این پارچه سریع نخ کش می شود. این پارچه بافت تار و پودی درشت دارد.

۱۲.خاویاری: این پارچه که با این نام در بازار متداول است برای دوخت پوشش هایی همچون چادر و مقنعه مورد استفاده قرار می گیرد. اصطلاح خاویار از آن جهت بکار می رود که گلهای درشتی به اندازه یک دانه خاویار سطح  پارچه را فرا می گیرد. این پارچه دارای تراکم بالا در سطح تار و پود هست و با توجه به تراکم بالای پارچه ، چادرهایی که با این پارچه تولید می شوند بر روی سر بسیار زیبا می ایستند. این چادرها به راحتی چروک نمی شوند و عمر طولانی دارند. تنها ایرادی این پارچه این است که نسبت به سایر پارچه ها ممکن است از وزن بیشتری برخوردار باشد. 

۱۳.دوشین: این پارچه ابریشمی،دارای بافت تار و پودی لطیف ، نرم ، ظریف و سبک هست. در تار و پود این پارچه از ابریشم پُرتاب کرپ استفاده شده است. از این پارچه برای دوخت لباسهایی همچون بلوز،پیراهن استفاده می شود. در این نوع پارچه تعداد تارها بیشتر از پودها است.

۱۴.حریر : پارچه کرپ حریر ، برای دوخت لباسهای مجلسی و لباس آقایان ، بانوان و کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پارچه به خاطر وجود حریر از نوع پارچه های ظریف و با دوام است . به اندازه حریر نازکِ نازک نیست اما لطیف و نرم است اما نسبت به پارچه های کرپ دیگر نازک محسوب می شود.تراکم پارچه به گونه ای است که جز پارچه های سبک به شمار می رود. 

۱۵.باربی:این پارچه که بیشتر برای دوخت مانتو و شلوار مورد استفاده قرار می گیرد. محصول کشور اندونزی هست. ار آنجایی که این پارچه لختی نامتعارف پیدا نمی کند و بافت تار و پودی آن به گونه ای است که به آن استقامت و استحکام و پایداری مناسبی می بخشد در نتیجه این نوع پارچه در زمره پارچه های با کیفیت به شماز می رود. 

۱۶.سیلک: پارچه سیلک به دلیل ماهیت آن خاصیت، عدم چروک پذیری را دارد و کیفیت آن به گونه ای است که دارای ثبات رنگ هست. از این پارچه برای دوخت لباسهایی همچون کت دامن،شومیز،سارافون استفاده می شود.همچنین برای کارهای خرج کاری نیز می توان از این نوع پارچه استفاده نمود. 

۱۷.پوپلین: این پارچه که امروزه از پشم، پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می شود. پارچه ای است که از تارهای ظریف و پودهای ضخیم تهیه می شود که ریپس مانند محسوب می شود. این پارچه ها در گذشته از ابریشم تهیه می شدند.

۱۸.لئونارد: نام این پارچه از نام کارخانه تولید کننده این پارچه گرفته شده است. دیگر پارچه های کرپ هم هستند که نام آنها از نام کارخانه تولید کننده آنها گرفته می شود. از این پارچه بیشتر برای دوختن لباس های زنانه استفاده می شود. نخ های پود این پارچه کرپ است معمولا بافت پارچه به گونه ای است که نخ ها در آن تافته می شود.

۱۹.موهر: این پارچه جز پارچه های نفیس و گرانقیمت به شمار می رود .رنگرزی یا رنگ دهی آن به خوبی انجام می شود. رنگ ها بر روی پارچه درخشندگی و شفافیت زیادی را نشان می دهند . 

۲۰.آلبرت : از ترکیب ابریشم و پنبه معمولی تولید می شود. این پارچه ، از پارچه های معروفی هست که از سال ۱۸۶۲ میلادی استفاده می شوند.

۲۱.آلیسین: پارچه رومبلی با نوارهای بافندگی ساده و نوارهای تخت هست .

۲۲.آلپاکا: ترکیبی است از الیاف ریون واَستات با بافت پشمی ، لزوماً از نخ آلپا ساخته نمی شود.

۲۳.بالمورال: پارچه کرپ انگلیسی محسوب می شود که در سال ۱۸۹۵ استفاده از این کرپ مرسوم بوده است . 

۲۴.بورادا:مدل ارزان و اقتصادی است که در سال ۱۸۸۷ تبلیغ شده است.

۲۵.ژاکارد: نوعی پارچه هست که با ماشین ژاکارد طراحی شده است 

۲۶.امپریالیستی: کرپ های پشمی قرن نوزدهم.

۲۷.کریستال : اصطلاح انگلیسی است که برای پارچه های کرپ ابریشمی به کار می رود. 

۲۸.شِنِت: نام تجاری یک کرپ با استقامت و مستحکم با بافت سنگریزه است.

۲۹.سینارا: پارچه ای از جنس كرپ که ترکیبی از ریون و استات در آن وجود دارد. 

۳۰.مارانا: کرپ پشمی ، بسیار مقاوم و قابلیت استحکام بالایی دارد. 

۳۱. ویکتوریا : نوی پارچه پنبه پنبه با درخشش بالا است . این پارچه محصول کشور انگلستان است. 

دامن کرپ گل دار
دامن کرپ گل دار
شومیز کرپ زرد رنگ
شومیز کرپ زرد رنگ
شلوار کرپ صورتی رنگ
شلوار کرپ صورتی رنگ
لباس کرپ قرمز رنگ
لباس کرپ قرمز رنگ
کت و شلوار کرپ
کت و شلوار کرپ
لباس مجلسی کرپ زردرنگ
لباس مجلسی کرپ زردرنگ
لباس کرپ صورتی رنگ
لباس کرپ صورتی رنگ
کت کرپ یشمی مشتریان زیادی دارد.
کت کرپ یشمی مشتریان زیادی دارد.

 

ویژگی‌های پارچه کرپ

ويژگی های خوب یک پارچه معیار مناسبی برای خرید آن پارچه و دوخت لباس های متنوع از آن پارچه هست. از این رو برای خرید و فروش پارچه مناسب توجه به ویژگی های آن و تشخیص پارچه مناسب امری ضروری به شمار می رود که در ادامه به آن ویژگی ها اشاره میکنیم :

 • پارچه کرپ دارای خاصیت کشسانی هست
 • پارچه کرپ در برخی از موارد بافتی سوزنی دارند.
 • پارچه های کرپ به دلیل ماهیت آن از ضخامت مناسبی برخوردارند
 • اغلب این پارچه ها لطیف هستند.
 • اغلب پارچه های لطیف کرپ از سبک وزنی مناسبی برخوردارند.
 • امروزه این پارچه در رنگ بندی های متفاوتی تهیه می شوند.
 • برخی از این پارچه ها هستند که در برابر چروک خوردن مقاوم هستند.
  لباس مجلسی کرپ بنفش رنگ
  لباس مجلسی کرپ بنفش رنگ
  لباس مجلسی کرپ
  لباس مجلسی کرپ
  لباس مجلسی کرپ زردرنگ
  لباس مجلسی کرپ زردرنگ
  لباس کرپ سبز رنگ
  لباس کرپ سبز رنگ
 • شستشوی راحت این پارچه ها راحت است .

نحوه خرید پارچه کرپ

در خصوص خرید این نوع پارچه معمولاٌ سوالاتی مطرح می شود مبنی بر اینکه :

۱. از کدام یک از انواع پارچه می خواهید استفاده کنید؟

۲. از پارچه مورد نظر چه متراژی احتیاج دارید؟

۳. چگونگی همسان سازی رنگ پارچه مورد نظر با دیگر لباسها به چه نحوی است؟

۴. میزان چروک پذیری پارچه و همچنین چگونگی شستشوی آن به چه شکلی است؟

۵. میزان تراکم پارچه و سطح مقاومت آن چگونه است؟

سوالات بالا، سوالاتی است که می بایست خریدار و دوزنده پارچه از خود بپرسند. امروزه در ایران پارچه های کرپ زیادی  تولید می شوند. اما برخی از انواع این پارچه نیز هست که از کشورهای دیگر به داخل کشور وارد می شوند . این پارچه ها تولید کشورهایی همچون چین ، ترکیه و اندونزی هستند.قطعا کالاهایی که از کیفیت بیشتری برخوردارند قیمت بالاتری نیزخواهند داشت.

نحوه خرید این پارچه به موارد متعددی بستگی دارد، برای مثال از کدام یک از انواع این پارچه می‌خواهید استفاده کنید؟ در چه سایزی و به چه تعداد؟ آیا پارچه کرپ را با ترکیب یک پارچه دیگر استفاده خواهید کرد؟ تمام این سوالات برای خرید یک پارچه خوب، لازم است و خرید این نوع پارچه نیاز به بررسی قبل از خرید دارد. پارچه‌های کرپ عمدتاً تولید داخل هستند و تعدادی از پارچه‌ها نیز منحصراً توسط چین، ترک و اندونزی تولید و عرضه می‌شوند و در این بین پارچه‌های ترک و اندونزی از کیفیت بهتری برخوردار هستند و قیمت آنها نیز بالاتر است. میتوان گفت این نوع پارچه ها را می توانید ازمراکز فروش این پارچه ها در تهران مانند بازار بزرگ تهران ، بازار کیلویی ها، خیابان مولوی ، خیابان زرتشت ، پاساژ میری واقع در میدان تجریش ، خیابان گاندی خریداری کنید. برای خرید پارچه لباس مجلسی و چادری می توانید به کوچه برلن نیز سر بزنید. حتما در هنگام خرید پارچه قیمت پارچه ها را بر اساس اینکه آن پارچه متری چند است را بررسی کنید. برخی از فروشندگان پارچه ها را بصورت قواره ای می فروشند و برخی دیگر به صورت متری حتما موقع خرید این موارد را در نظر بگیرید. هنگام خرید یک  سری موارد را مد نظر داشته باشید.پارچه را از لحاظ میزان چروک پذیری ، چگونگی شستشو(پس دادن رنگ) ،چگونگی بافت (تاروپود) پارچه مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که می بینید پارچه از کیفیت دلخواه شما برخوردار نیست از خرید آن منصرف شوید.

پارچه کرپ با طرح گل
پارچه کرپ با طرح گل
پارچه کرپ گلدار
پارچه کرپ گلدار
پارچه کرپ مشکی رنگ
پارچه کرپ مشکی رنگ
پارچه کرپ طرح دار
پارچه کرپ طرح دار

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *