یقه

یقه پیراهن

آشنایی با انواع یقه لباس

یقه یک کلمه ترکی است که در زبان فارسی به معنای گریبان تلقی می گردد. گاهی در زبان فارسی به یقه ، یخه نیز گفته می شود. یقه به عنوان پوششی است که در بالای پیراهن ، لباس ، بلوز در بخش پایینی گردن قرار دارد و شکل خاصی را به لباس می دهد می توان گفت که سبب زیباتر شدن و رسمی تر شدن لباس نیز می شود. آنها براساس همخوانی با گردن به سه دسته تقسیم می شوند ۱. ساده خطی ۲. ایستاده ۳. برگردان .  آن ها الگوها و طرح ها و مدل های مختلفی دارند و با توجه به نوع لباس و کاربرد آنها تغییر می کنند.آن ها ممکن است به طور دائم به بدنه اصلی لباس وصل شود (مثلاً با بخیه) یا جدا شود. در قدیم از نوع هایی که از لباس جدا می شد استفاده می گردید و این بخش از لباس به طور جداگانه شسته می شد.امروزه معمولا برای دوختن یقه از همان قطعه پارچه ای استفاده می گردد که برای بدنه اصلی در نظر گرفته شده است . در گذشته مردم یقه های زینتی را به عنوان شکلی از جواهرات می پوشیدند.قراردادهای بستن دکمه ها روی یقه در سطح جهانی متفاوت است. در ایالات متحده و انگلستان بالاترین دکمه که بر روی آن قرار می گیرد معمولا بسته نمی شود بازگذاشتن دو یا چند دکمه مرسوم نیست  و در کشورهایی مثل لهستان و اوکراین در صورت عدم وجود کراوات بالاترین دکمه یا دکمه یقه بسته می شود. گاهی اوقات ممکن است با انواعی از آنها روبرو شوید که بر اساس اینکه یک شخص معروف از آن مدل یقه استفاده می کرده است به نام آن شخص شهرت پیدا کرده اند . مثل مدل نِهرو که از اسم جواهر لعل نهرو گرفته شده است  ، مدل مائو که از نام رهبر چین مائو گرفته شده است .

نمایش یقه جواهر لعل نهرو
نمایش یقه جواهر لعل نهرو
یقه مائو
یقه مائو

انواع یقه

ایستاده : در اطراف گردن جا می گیرد و روی شانه ها دراز نمی کشد.
گردشی : دور گردن ایستاده و سپس تاشو یا چرخانده شده است.
صاف یا در حال سقوط : دراز کشیده روی شانه ها.

مدل  یقه

۱. فراک یا یقه بالدار : یک نوع یقه تشریفاتی وجود دارد به نام فراک که این نوع ، یکی از رسمی ترین انواع آنها هست که معمولا در مهمانی ها و مجالس خاص و رسمی و اعیانی همراه به کت و شلوار و پایپون پوشیده می شده است. فراک با پاپیون و کت و شلوار ست می شود.البته برخی افراد هم هستند که برای این فراک کراوات هایی به رنگ سیاه و یا سفید را استفاده می کنند فراک معمولا با استایل گلدستون مورد مقایسه قرار می گیرد چون رییس جمهور بریتانیای کبیر استفاده از چنین مدلی استفاده کرده بود  دوران شکوه فراک را می توان به دهه ۱۹۰۰ میلادی نسبت داد که در واقع می توان گفت این دوره، دوره طلایی لباس های رسمی مردانه می باشد. بعدتر مدل های رو به پایین تری رایج شد که باعث شد فراک ها محبوبیت خودشان را از دست بدهند . به فراک در زبان انگلیسی winged collar یا یقه بالدار نیز گفته می شود. که در ایران به یقه فراک و یا یقه پاپیونی معروف هست . فراک معمولا با نوعی کت و شلوار رسمی به نام توکسدو به همراه پاپیون پوشیده می شود و باید بالهای پیراهن پشت پاپیون برود.

نمونه ای از یقه فراک
یخه فراک
یقه فراک یا یقه بالدار
یخه  فراک

۲. گرد: این مدل حالت گرد دارد بر اساس خط حلقه گردن طراحی می شود. میزان فاصله ای که خط منحنی یقه از گردن می گیرد هم متغیر است .

یقه گرد
گرد

 

۳.هفت: این مدل به شکل عدد هفت در زبان فارسی هست .

یقه هفت
هفت

۴.خشتی: می توان گفت این مدل به شکل مربع هست . میزان بازی آن روی خط شانه متغیر است  و میزان بلندی آن نیز تا حدود کارور متغیر است .

یقه خشتی
خشتی

۵.دلبری : 

یقه دلبری
دلبری

۶.اشکی: این مدل  شبیه اشک هست

یقه اشکی
اشکی

۷.گلابی: شکل این مدل از میوه گلابی الهام گرفته شده است

یقه گلابی
گلابی

۸.ب.ب: این  مدل دارای دو برگرد منحنی می باشد که روبروی هم قرار می گیرد . نام انگلیسی این یقه Peter Pan Collar می باشد.

یقه ب.ب
ب.ب

۹.خرگوشی: در این مدل که از انواع مدل های گرد می باشد پایه یقه بالاتر از خط گردن قرار می گیرد و لبه بیرونی برگردان روی شانه گسترده نمی شود . و گوشه های یقه اندکی منحنی می باشد . می توان گفت که  مدل شکاری نوعی مدل ب.ب بوده که نوک آن تیز است . مدل خرگوشی هم شکلی از مدل شکاری است که نوک آن تیزتر و کشیده تر می باشد. در زبان انگلیسی به این مدل Chelsea Collar  گفته می شود

یقه خرگوشی
خرگوشی

‍۱۰.آرشال: یکی از انواع مدل شال محسوب می شود با این تفاوت که پهن تر از مدل شال است . در کت، پیراهن، مانتو، پالتو  و … به کار می رود.

یقه آرشال
آرشال

۱۱.انگلیسی: دارای دو قطعه برگردان است . این دو برگردان در یک خط به هم متصل می شوند و در نتیجه یک شکاف ایجاد می شود که دال یقه نام دارد.

یقه انگلیسی
انگلیسی

۱۲.ملوانی: از آنجایی که این مدل به لباس ملوانان نیروی دریایی شباهت دارد به نام یقه ملوانی نامگذاری شده است .

نمونه یقه ملوانی
ملوانی

۱۳. جداشدنی: این مدل قابلیت اتصال و جدا شدن از بدنه لباس را دارد.

یقه جداشدنی
جداشدنی
یقه جدا شدنی
جدا شدنی

۱۴.شومیز مردانه: از انواع یقه های پایه دار گرد می توان به مهمترین آن یعنی شومیز مردانه اشاره کرد در این مدل برگردان یقه به پایه ای جدا متصل می شود و روی پایه برمی گردد.

۱۵.آمریکایی: یکی از مدل ملوانی است . قسمت بالای این مدل باریک و قسمت پایین آن پهن است.

۱۶.چینی: جز مدل های ایستاده محسوب می شود. لبه های جلو یقه مقابل همدیگر قرار می گیرند.

یقه چینی
چینی

۱۷.فرنچی: لبه های جلوی این مدل بصورت منحنی روبروی هم قرار می گیرند.

یقه فرنچی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *